Långfilmsinspelning i Skellefteå igång

Inspelningen av långfilmen The Watchmaker har just påbörjats. En film med stora ambitioner och stjärnspäckad ensemble.
Under mars inleddes inspelningen av The Watchmaker, en kriminal- och thrillerfilm som utspelar sig på 1960-talet. Visionen med filmen är att ge talanger inom filmindustrin i norra Sverige möjlighet att växa samt att The Watchmaker ges de bästa förutsättningarna för att nå framgång nationellt, nordiskt och på den internationella filmarenan.
I en begränsad och intim miljö följer vi fyra huvudkaraktärer som sammanförs av slumpen och som ställs inför en situation som tvingar dem att konfrontera sina innersta rädslor. ”Att filmen utspelar sig primärt på en plats ser vi som en fördel. Det ger oss utrymme att fördjupa oss i karaktärerna och deras utveckling samtidigt som det bidrar till en ökad känsla av hot och isolering,” säger regissör Jonas Lawes. ”Hotet kryper allt närmare, och trots att alla fyra desperat vill ta sig därifrån, är de fast och tvingas stanna. Detta skapar en unik dynamik och spänning.”
Inspelningen av filmen sker i Skellefteå, en stad där huvuddelen av teamet har sina rötter – något producenten David Berglund, som driver produktionsbolaget Blue Snow, är otroligt stolt över. ”Skellefteå är en blomstrande och rik kulturstad. Nu vill vi bidra till att film även blir en självklar del av stadens kulturliv – en konstform som får oss inspirerade och engagerade.”
Ett passionerat och dedikerat team
Bakom The Watchmaker står ett engagerat och kreativt team med en stark vilja att stötta kulturscenen i Norrland och ge nya talanger chansen att växa.
Jonas Lawes, regissör som tillsammans med filmfotograf Niklas Åkerlund, har 10 års erfarenhet av reklam- och kortfilmer som har visats på internationella filmfestivaler. Tillsammans driver duon produktionsbolaget Seize the Frame. Jonas har utvecklat dialogen samt tillsatt en stjärnspäckad ensemble och Niklas har lagt grunden för visuellt starka scener. The Watchmaker markerar Jonas debut som långfilmsregissörer.
Ian Wilson, en prisbelönt och erkänd scenograf, har skapat en autentisk och verklighetstrogen miljö som förstärker filmens klaustrofobiska känsla.
Sebastian Secker Walker, manusförfattare med erfarenhet från internationella filmprojekt, har skapat ett manus som balanserar spänning och psykologiskt djup.
Tillsammans med producenten David Berglund, som drivs av en passion för film och talangutveckling, har teamet skapat en unik miljö där alla ges möjlighet att bidra med kreativitet och innovation. ”För oss handlar det om att återupptäcka kärnan i filmskapandet; glädjen i att skapa tillsammans”.
Skrivet av lill mars 23rd, 2025
Senaste nyheterna
- Långfilmsinspelning i Skellefteå igång
- In Focus: Regi och casting med Johannes Persson
- Motion Capture Workshop