Priser

PRISER 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Dragon Award Best Nordic Film, Göteborg Internationella Filmfestival, Göteborg, Sverige 27 jan  – 6 feb 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Valhalla Award for Best Nordic Film, Santa Barbara International Film Festival, Santa Barbara, CA, USA 1-19 feb 2017

PRISER 2016

Sickla, Oscar Byström, 2016

Bästa foto, Novemberfestivalen, Trollhättan, Sverige 25-26 nov 2016

Sickla, Oscar Byström, 2016

Storspoven, Umeå Europeiska filmfestival, Umeå, Sverige 22-27 nov 2016

Nucelar Neighbour, Fredrik Oskarsson, 2016

First Diploma dokumentärfilm, Northern Character, Murmansk, Ryssland 24-26 nov 2016

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Human Values Award, Thessaloniki International Film Festival, Thessaloniki, Grekland 3-13 nov 2016

Jag vill nå dig, Victor Lindgren, 2015

Hedersomnämnande, Buster International Filmfestival, Köpenhamn, Danmark 27 okt – 9 nov 2016

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Best Actress Award, Tokyo International Film Festival, Tokyo, Japan 25 okt – 3 nov 2016

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Special Jury Award, Tokyo International Film Festival, Tokyo, Japan 25 okt – 3 nov 2016

Kiki, Sara Jordenö, 2016

Best Documentary Feature, Long Beach LGBTQ Film Festival, Long Beach, Kalifornien, USA 8-11 sept 2016

Kiki, Sara Jordenö, 2016

Best SHOUT Documentary, Sidewalk Film Festival, Alabama, USA

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

European Cinema Label, Venedig Film Festival, Venedig, Italien 31 aug – 10 sept 2016

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Fedeora for Best Young Director, Venedig Film Festival, Venedig, Italien 31 aug – 10 sept 2016

Fiskar har inga känslor, Victor Lindgren, 2015

Runner up, Lesbian Short Film, Durban Gay & Lesbian Film Festival, Durban, Sydafrika 19-28 aug 2016

Kiki, Sara Jordenö, 2016

Emerging Filmmaker Award, Outfest, Los Angeles, USA juli 2016

Kiki, Sara Jordenö, 2016

Kathleen Bryan Edwards-Award for Human Rights, Full Frae Festival, Durham, North Carolina, USA 7-10 april 2016

Hela världen i en designhögskola, Mattias Löw, 2015

Remi Gold Award I dokumentärfilmskategorin, Worldfest – Houston International Film Festival, Houston, USA 16 april 2016

Kiki, Sara Jordenö, 2016

Teddy Awards, Bästa dokumentärfilm, Berlin Filmfestival, Berlin, Tyskland 11-21 feb 2016

Hela världen i en designhögskola, Mattias Löw, 2015

Gold Award, Los Angeles Film Review Independent Film Awards

Hela världen i en designhögskola, Mattias Löw, 2015

Bästa långfilmsdokumentär, Atlas Award’s, Boston, USA 31 jan 2015

Hela världen i en designhögskola, Mattias Löw, 2015

Bästa långfilmsdokumentär, The Impact Docs Awards, Los Angeles, USA 28 jan 2016

Kung Fury, David Sandberg, 2015

Guldbagge, bästa kortfilm, Sverige 18 jan 2016

 PRISER 2015

Norra Storfjället, Amanda Kernell, 2015

Publikens val, Startsladden, Göteborg Internationella Filmfestival, Göteborg, Sverige jan/feb 2015

Kung Fury, David Sandberg, 2015

Bästa europeiska kortfilm, Vilo do Conde International Short Film Festival, Portugal 4-12 juli 2015

Kung Fury, David Sandberg, 2015

Publikpris, Vilo do Conde International Short Film Festival, Portugal 4-12 juli 2015

Norra Storfjället, Amanda Kernell, 2015

Bästa svenska kortfilm, Uppsala Internationella kortfilmfestival, Uppsala, Sverige 19-25 okt 2015

Norra Storfjället, Amanda Kernell, 2015

Best Short Drama, Image Native, Toronto, Kanada 14-18 okt 2015

Hela världen i en designhögskola, Mattias Löw, 2015

Bästa TV-program, Northern Character, Murmansk, Ryssland 26-28 nov 2015

Det handlar om livet, Malin Viktorsson, 2015

First Diploma dokumentärfil, Northern Character, Murmansk, Ryssland 26-28 nov 2015

Norra Storfjället, Amanda Kernell, 2015

Första pris kortfilm, Northern Character, Murmansk, Ryssland 26-28 nov 2015

Jag vill nå dig, Victor Lindgren, 2015

1 km film, Stockholm Filmfestival, Stockholm, Sverige 11-22 nov 2015

PRISER 2014

Mini, Milad Alami, 2014

Talent Award, Odense International Film Festival, Odense, Danmark 25-31 aug 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Durban Gay & Lesbian Film Festival, Durban, KwaZulu-Natal, Sydafrika 20 juni – 4 juli 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Lolly Award for best xposed short, Xposed International Queer Film Festival, Berlin, Tyskland 29 maj – 1 juni 2014

Den andra sporten, Mattias Löw, Valentina Santi Löw, Orvar Anklew, 2013

Bästa regi, Sport Film Festival, Palermo, Italien 10-14 juni 2014

Den andra sporten, Mattias Löw, Valentina Santi Löw, Orvar Anklew, 2013

Platinum Remi Award for Best Documentary TV Series. Houston World Fest 4-13 International 4-13 april 2014

Dawn in a City Without Name, Knutte Wester 2014

Tempo Short Award, Tempo Dokumentärfestival, Stockholm, Sverige 4-9 mars 2014

PRISER 2013

Den andra sporten, Mattias Löw, Valentina Santi Löw, Orwar Anklew, 2013

Mention d’Honneur i katerogrin Fotvall Movies & TV, Ficts festival, Sport movies & TV, Milano, Italien 4-8 dec

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

3:e pris Mellanvikt (16-19 år), Novemberfestivalen, Trollhättan, Sverige 22-23 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Gymnasiejuryn specialpris, Cinessonne European Film Festival, Br’tigny sur orge, Frankrike, 12-24 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Bästa kortfilm, Mezipatra Queer film festival, Brno, Tjeckien 7-20 nov 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Special Jury Award for Outstanding Achievment, ADI Film Fest, USA, 7-14 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Bobik Award, bästa kortfilm, Side by Side LGBT Film Festival, St Petersburg, Ryssland 25 okt – 3 nov 2013

Den andra sporten, Mattias Löw, Valentina Santi Löw, Orvar Anklew, 2013

Award of Excellence, Accolade, San Diego, USA 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Best International Short Film, Tel Aviv LGBT International Film Festival, Tel Aviv 8-17 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

3:e pris, Sicilia Queer Filmfest, Palermo, Sicilien, Italien 31 maj – 6 juni 2013

Honourable mention to the actress Jana Bringlöv Ekspong, Sicilia Queer Filmfest, Palermo, Sicilien, Italien 31 maj – 6 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Best International Short Film – Filmout LGBT Film Festival, San Diego, USA 29 maj – 2 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2012

Teddy Award, Berlin International Film Festival, Berlin, Tyskland 7-17 feb 2013

PRISER 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Best Script. Grand Off -6th World Independent Film Awards, Warszawa, Polen 29 nov – 2 dec 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Best Director. La Cabina Int FF, Valencia, Spanien 9-18 nov 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Best Fiction. Confrontation. Fresh Film Fest. Prague International Festival of First Features and Student Films, Prag, Tjeckien 29 aug – 2 sept 2012

Audience Award. Fresh Film Fest. Prague International Festival of First Features and Student Films, Prag, Tjeckien 29 aug- 2 sept 2012

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Best film, Dance Camera West, Los Angeles, Kalifornien, USA 28-30 juni 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Bästa studentkorfilm, Cleveland International Film Festival, Cleveland, USA 22 mars – 1 april 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Hedersomnämnande, Tromsö Internationella Filmfestival, Tromsö, Norge 17-22 jan 2012

PRISER 2011

Everyday Thoughts, Tage Hervén, 2011

Första pris Mellanvikt, Novemberfestivalen, Trollhättan, Sverige 18-20 nov 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Kortfilm, Diplom 2:a graden, Northern Character, Murmansk, Ryssland 15-17 nov 2011

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Kortfilm, Diplom 3:e graden, Northern Character, Murmansk, Ryssland 15-17 nov 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Prix européen du Conseil régional de Bretagne, Festival européen du Film Court de Brest, Brest Frankrike 8-13 nov 2011

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Bästa film tungvikt, Västerbottens amatörfilmfestival 15-16 okt 2011

Everyday Thoughts, Tage Hervén, 2011

Bästa film mellanvikt, Västerbottens amatörfilmfestival 15-16 okt 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Andra plats, Gryphon Award, Province of Salerno Award, Giffoni Film Festival, Giffoni, Italien 12-21 juli 2011

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Grand Prix, FIGRA, Festival International du Grand Reportage d’Actualité et du Documentaire de Société, Le Touquet Paris-Plage, Frankrike, 23-27 mars 2011

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Prix Jury Jeunes, FIGRA, Festival International du Grand Reportage d’Actualité et du Documentaire de Société, Le Touquet Paris-Plage, Frankrike, 23-27 mars 2011

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Prix ESJ-Lille, FIGRA, Festival International du Grand Reportage d’Actualité et du Documentaire de Société, Le Touquet Paris-Plage, Frankrike, 23-27 mars 2011

PRISER 2010

Draken, Nils Moström, 2009

Bästa nordiska kortfilm av ungdom, NUFF-  The Nordic Youth Film Festival, Tromsø, Norge 4-13 juni 2010

Hanna, Desirée Hällberg, 2010

Bästa film – Tungvikt, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Adjö min dumma sko, Isak Ferm, 2010

Bästa film – Mellanvikt, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Adjö min dumma sko, Isak Ferm, 2010

Bästa regi, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Adjö min dumma sko, Isak Ferm, 2010

Bästa manus till Sofia Wikström, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Att återvända, Kristofer Haraldsson 2009

Bästa kvinnliga skådespelare Grete Havnesköld, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Rosvägs Park, Peter Sundqvist, 2010

Bästa foto, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Rosvägs Park, Peter Sundqvist, 2010

Bästa klipp, VAFF -Västerbottens Allmänna Filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Best Comedy, Aspen Shortfest, Aspen Colorado USA, 6-11 april 2010

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Special Mention, Jury of Young Europeans, FIPA Biarritz, Frankrike 26-31 jan 2010

PRISER 2009

Elkland, Per Hanefjord 2009

Student Jury’s Prize, Rencontres Henri Langlois Festival International des Ecoles de Cinéma, Poitiers, Frankrike 4-12 dec 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Bästa foto till Martin Gärdemalm, Novemberfestivalen , Trollhättan 27-29 nov 2009

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

1 km film, Stockholm Filmfestival, Stockholm 18-29 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Bästa spelfilm, International Short Film Festival, Berlin Tyskland 3-8 nov 2009

Elkland, Per Hanefjord 2009

Best Foreign Language Drama, International Student Film Festival Hollywood (ISFFH), Hollywood, USA 7-8 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Hedersomnämnande bästa nordiska kortfilm, Nordisk Panorama, Reykjavik Island 25-30 sept 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

New Nordic Voices, Nordisk Panorama, Reykjavik Island 25-30 sept 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Students Jury Award, Milano Filmfestival, Milano Italien 11-20 sept 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Publikpriset, Milano Filmfestival, Milano Italien 11-20 sept 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Special mention of the Short Film Jury, Milano Filmfestival, Milano Italien 11-20 sept 2009

Hotellstäderskan, Ann Holmgren 2008

Best Fiction Film, Open St Petersurg Film Festival Beginning, St Petersburg Ryssland 18-23 sept 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Best film on relationship between man and nature, Pärnu Int Documentary and Anthropolgy Film Festival, Pärnu Estland 5-26 juli 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Cinema Nova Award for Best Fiction Short Film, Melbourne Film festival, Melbourne, Australien 24 juli – 9 aug 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Publikens pris, Los Angeles Film Festival, Los Angeles USA 18-28 juni 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Bästa film Mellanvikt, Västerbottens Allmänna filmfestival Umeå 29-31 maj 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Bästa manus, Västerbottens Allmänna filmfestival Umeå 29-31 maj 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Bästa foto, Västerbottens Allmänna filmfestival Umeå 29-31 maj 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Första pris för bästa kortfilm, Internationella Kritikerveckan, Cannes Frankrike 14-22 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Publikpriset, Bryssels Short Film Festival, Bryssel Belgien 30 april – 10 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Bästa manliga huvudroll Simon J Berger, Bryssels Short Film Festival, Bryssel Belgien 30 april – 10 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Grand Jury Prize för kortfilm, Independent Film Festival (IFF Boston), Boston USA 22-28 april 2009

Elkland, Per Hanefjord 2009

Bästa utländska studentfilm, Student Academy Awards, Hollywood juni 2009

Hotellstäderskan, Ann Holmgren 2008

Best Short, Brooklyn International Film Festival, New York USA 5-14 juni 2009

Syndroom, Robin Jonsson, 2009

Avid technical Award, Vårrullen Stockholm 18 april

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Audience Award för Best International Short, Florida Film Festival 27 mars – 5 april 2009

Semestersystern, Amanda Kernell, 2008

Region Skånes kortfilmspris, BUFF 10-14 mars 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Prix du public, Festival du Cinéma européen de Lille 6-13 mars 2009

PRISER 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Grand Prix Compétition européenne, Festival du Vendôme, Vendôme Frankrike 5-12 dec 2008

Kom hit!, Alexandra Dahlström, 2008

1 km film, Stockholm filmfestival, 20-30 nov 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Prix européen du Conseil Regional de Bretagne, Brest European Short Film Festival 8-16 nov 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Award of Excellence, Amsterdam Shorts, Amssterdam, Nederländerna 28 maj – 1 juni 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund 2008

Startsladden, Göteborg Filmfestival, Göteborg Sverige 25 jan – 4 feb 2008

PRISER 2007

Situation Frank, Patrik Eklund 2007

Publikens pris, Uppsala int kortfilmfestival 22-28 okt 2007

Situation Frank, Patrik Eklund 2007

Filmblicken, Umeå Int filmfestival 17-23 sept 2007

Forechecking Morfar, Per Hanefjord 2007

2:a pris First Screen Selection”Picentini Comunità Montana Award”, Gioffoni Film Festival, Italien 12-21 juli 2007

En god dag, Per Hanefjord 2005

Best short – Portobello River Festival, Padua, Italien 7 juni – 7 juli 2007

Situation Frank, Patrik Eklund 2007

Publikens pris, Drömfabriken Stockholm, 26-28 april 2007

Våra discon, Amanda Kernell 2007

Jarowskijs stipendium för unga lovande filmare, 1:a. Vårrullen Stockholm 21 april 2007

Våra discon, Amanda Kernell 2007

Jarowskij-juryns val av Avid technical award, Vårrullen Stockholm 21 april 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2007

Bästa utländska kortfilm, Festival Internacional de Cortometrajes, Mostoles, Madrid Spanien 21-25 mars 2007

Våra discon, Amanda Kernell 2007

Vera Filmfestival mars 2007 Åland, 1:a pris i ungVERAfilm

Kunskapens pris – balladen om den vilsne vandraren, Anders Muammar 2007

Publikpriset Göteborg Filmfestival

PRISER 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2007

Best Short Film, Ravenna Nightmare Film Festival, Italien 3-8 okt 2006

En god dag, Per Hanefjord 2005

Bästa europeiska kortfilm (Grand Prix) Salerno Film Festival 19 – 30 april 2006

Klasskamrater, Victor Lindgren, 2006

1:a pris i ungVERAfilm, Vera Filmfestival, Åland, 1 – 5 mars 2006

En god dag, Per Hanefjord 2005

Hedersomnämnade av den internationella juryn, Le court métrage Clermont-Ferrand, Frankrike 27 jan – 4 feb 2006

PRISER 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Bästa film, 7th Festival of Student Films, Belgrad, Serbien, 16 dec 2005

En god dag, Per Hanefjord 2005

Special Mention in the Online Category, Motovun Film Festival, Kroatien 25 – 29 aug 2005

En god dag, Per Hanefjord 2005

Grand Prix, Odense Int filmfestival 11 – 16 aug 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Honourable Mention, Music CD + Diploma, Brno 16, Intl Competition of Short Fiction Film, Brno, Czech Republic, 19 – 23 okt 2005

Wild North -Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Silverbjörnen, Festival Der Nationen, Österrike 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Pris för bästa dokumentärfilm, Norska dokumentärfilmfestivalen i Volda, Norge 21-22 maj 2005

Maison, Ann Holmgren, 2004

Corvospriset, Sámi Film Festival, Katuokeino, Norge mars 2005

En god dag, Per Hanefjord 2005

Brateks startsladd, Göteborg Filmfestival 28 jan – 6 feb 2005

En god dag, Per Hanefjord 2005

Publikens val, Göteborg Filmfestival 28 jan – 6 feb 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Hedersomnämnande av skådespelaren Jonas Inde i Novellfilmstävlingen, Göteborg Filmfestival 28 jan – 6 feb 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Guldbagge för bästa dokumentärfilm 2005

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Tromsøpalmen; “beste film -film fra Nord”, Tromsø Filmfestival Norge, 18 -23 jan 2005

Maison, Ann Holmgren, 2004

Hedersomnämnande, Tromsø Int Film Festival 18 -23 jan 2005

Den svindlande resan -En berättelse om cancer, Gunnar Hofvenberg, Jeanette Herulf, 2003

Cancerfondens TV-pris 2005

PRISER 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

1km film, Stockholm Filmfestival, 18-28 nov 2004

Presspriset, Femmina Internasjonala Filmfestival 18-20 nov 2004, Verdal Norge

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Spar Nord Prisen för bästa korta fiktionsfilm, Aarhus Film Festival, Danmark 27-32 okt 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Speciellt omnämnande, Nordisk Panorama, Reykjavik Island, 24-28 sept 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Unga filmblicken, Umeå filmfestival 16-22 september 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Första pris “Grand Prix”, 19th International Odense Film Festival, Odense, Danmark 9-14 aug 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Stora fiktionspriset, Vila do Conde International Short Film Festival, Portugal 4-11 juli 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman, Ragnar Granstrand, 2004

Bästa dokumentär, Tabor Film festival, Kroatien juni 2004

Wild North -Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Pris för bästa film SVF-festivalen 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Första pris ungdomspristävlingen, Filmfestivalen VERA, Åland, 10-14 mars 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Grand Prix, Tampere International Short Film Festival, Finland 3 -7 mars 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Publikpriset, Tampere International Short Film Festival, Finland 3 -7 mars 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Svenskt novellfilmpris, Göteborgs Filmfestival 23 jan – 2 feb 2004

PRISER 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Första pris i Mellanklassen, Novemberfestivalen i Trollhättan 22-23 nov 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Bästa manus, Novemberfestivalen i Trollhättan 22-23 nov 2003

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Pris för bästa musik till Alexander HallNovemberfestivalen Trollhättan,22-23 nov 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Bästa film, Västerbottens allmänna filmfestival 22-24 okt 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Bästa skådespelerska, Västerbottens allmänna filmfestival 22-24 okt 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Bästa ljud, Västerbottens allmänna filmfestival 22-24 okt 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Bästa regi, Västerbottens allmänna filmfestival 22-24 okt 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Bästa klipp, Västerbottens allmänna filmfestival 22-24 okt 2003

Utanför din dörr, Martin Söder & Eric Donell, 2002

Första pris, Barn- och ungdomsfestival i Schlingel i Chemnitz, Tyskland 13-19 okt 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Publikens pris, Fantastisk Film Festival, Lund, Sverige, sept 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Jamesons Short Films Award, Umeå Filmfestival 18-24 sept 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Filmblicken, Umeå Filmfestival 18-24 sept 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Unga filmblicken, Umeå Filmfestival 18-24 sept 2003

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Publikens pris, Gävle Filmfestival, Gävle, Sverige, 12 – 13 april 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Hedersomnämnande, SFV festivalen, Stockholm mars 2003

Morfar & Ida, Mikael Sandberg, 2002

Gyllene diplom Filmskoleklassen, SFV festivalen Stockholm mars 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Bästa kortfilm under 15 minuter, Palm Springs International Festival of Short Films, USA jan 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Speciellt omnämnande till Askild Vik Edvardsen (fotograf), Palm Springs International Festival of Short Films, USA jan 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Bästa film, Filmfoten i Örebro län,  2003

PRISER 2002

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Publikens pris, VAFF, Lycksele, Sverige, okt 2002

PRISER 2001

Fröken Söndag, Bengt Strömbro, 2001

3:e pris Stockholms unga filmfestival Kulturhuset Stockholm