Filmfestivaler där våra filmer visats

Det går bra för många av våra samproduktioner. Sedan 2010 har våra filmer visats på över 500 utländska festivaler och över 200 svenska festivaler. Sammanlagt har filmerna visats i 62 länder.

2017

Stockholm Filmfestival Junior, Stockholm, Sverige 3-8 april 2017

Den blomstertid nu kommer, Victor Lindgren, 2016

Vilnius International Film Festival – Kino Pavasaris, Vilnius, Litauen 23 mars – 6 april 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

BUFF Barn och ungdomsfestival, Malmö, Sverige 20-25 mars 2017

Hjärta Norsjö, Sophia Josephson & Lisa Josephson, 2017

Kometen, Victor Lindgren, 2017

Den blomstertid nu kommer, Victor Lindgren, 2016

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Maoriland Film Festival, Otaki Beach, Nya Zeeland 15-19 mars 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Tampere Film Festival, Tampere, Finland 8-12 mars 2017

Stoerre Vaerie/Norra Storfjället, Amanda Kernell, 2015

Tempo dokumentärfestival, Stockholm, Sverige 6-12 mars 2017

Hjärta Norsjö, Lisa Josephson & Sophia Josephson, 2017

Horungen, Knutte Wester, 2016

Stockholms Feministiska Filmfestival, Stockholm, Sverige 2-8 mars 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Stockfish Film Festival, Reykjavik, Island 23 feb – 5 mars 2016

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Berlinale, Berlin, Tyskland 9-19 feb 2017

Kometen, Victor Lindgren, 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Bengaluru Internaional Film Festival, Bengaluru, Indien 2-9 feb 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Santa Barbara International Film Festival, Santa Barbara, USA 1-11 feb 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Göteborg Internationella filmfestival, Göteborg, Sverige 27 jan – 6 feb 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Stranded, Viktor Johansson, 2017

Vulkan, Ann Holmberg, 2017

Kometen, Victor Lindgren, 2017

I Will Always Love You, Kingen, Amanda Kernell, 2017

Horungen, Knutte Wester, 2016

Kiki, Sara Jordenö, 2016

Den blomstertid nu kommer, Victor Lindgren, 2016

International Film Festival Rotterdam, Rotterdam, Nederländerna 25 jan – 5 feb 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

DocPoint Helsinki Documentary Film Festival, Helsingfors, Finland 23-29 jan 2017

Horungen, Knutte Wester, 2016

Sundance Film Festival, Park City, Utah, USA 19-29 jan 2017

Sameblod, Amanda Kernell, 2016

Tromsö Internationella filmfestival, Tromsö, Norge 16-22 jan 2017

Horungen, Knutte Wester, 2016

En bättre kropp, Ragnar Bragason, 2016

Här är gränsen, Knutte Wester 2016

Bröder i Midnattssol, Lars Vega Persson, 2016

På grund av tekniska problem så är det en lucka i informationen om vilka av våra filmer som visats på festivaler mellan slutet på 2014 – 2016. Vi beklagar detta!

2014 sammanlagt 72 utländska festivaler och 37 svenska

2015 sammanlagt 78 utländska festivaler och 37 svenska

2016 sammanlagt 55 utländska festivaler och 33 svenska

2014

1 Reel Film Festival, Seattle, USA 30 aug – 1 sep 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Odense International Film Festival, Odense, Danmark 25-31 aug 2014

Mini, Milad Alami, 2014

Sziget Festival, Budapest, Ungern 11-18 aug 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Michael Moore’s Traverse City Film Festival, Traverse City, USA 29 juli – 3 aug 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Outfest – Los Angeles Gay and Lesbian Film Festival, Los Angeles, USA 10-20 juli 2014

Reel, Jens Choong, 2013

Trästock, Skellefteå, Sverige 10-12 Juli 2014

Ovärdet, Gustav Hillbom och Erik Viklund, 2014

Bita ihop, Sophia Josephson, 2014

I väntan på Larry, Mattias Sjöstedt, 2014

Paradiset, Amanda Kernell, 2014

Walton, Joel Ekström, 2014

Snorklaren från Malgomaj, Linnea Sigurdson, 2013

The Association of Joy, Amanda Kernell, 2013

Is-sim i Uganda, MCN, 2013

Athens International Short Film Festival Psarokokalo, Aten, Grenkland 10 – 16 juli 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Durban Gay & Lesbian Film Festival, Durban, KwaZulu-Natal, Sydafrika 20 juni – 4 juli 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Los Angeles Film Festival, Los Angeles, USA 11-19 juni 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Hamburg International Short Film Festival, Hamburg, Tyskland 3-9 juni 2014

Reel, Jens Choong, 2013

XPOSED International Queer Film Festival, Berlin, Tyskland 29 maj – 1 juni 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Rooftop Films, Brooklyn, NY, USA 15 maj – 31 aug 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

InDPanda International Short Film Festival, Hong Kong, Hong Kong 15 maj – 15 aug 2014

Reel, Jens Choong, 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

International Short Film Festival Oberhausen, Oberhausen, Tyskland 5-6 maj 2014

Reel, Jens Choong, 2013

PROUD! Filmfestival, Århus, Danmark 26-27 april 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Busan International Short Film Festival, Busan, Republiken Korea, 25-29 april 2014

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Visions du Réel – Festival international de cinema, Nyon, Schweiz, 25 april – 3 maj 2014

Ovärdet, Gustav Hillbom och Erik Viklund, 2014

Nashville Film Festival, Nashville USA 17-26 april 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Imagine – Amsterdam Fantastic Film Festival, Amsterdam, Nederländerna 9-18 april 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Go Short International Short Film Festival Nijmegen, Nijmegen, Nederländerna 9-13 april 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Mecal International Short Film Festival, Barcelona Spanien 6-30 april 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Shorts Waves Festival Poznan, Polen 4-28 april 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Florida Film Festival, Maitland, USA 4-13 april 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Winsconsin Film Festival, Madison, USA 3-10 april 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

NexT International Film Festival, Bukarest, Rumänien 3-7 april 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Trömsö Internationella filmfestival, Troms, Norge 1-30 april 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Friars Club Comedy Film Festival, Astoria, NY, USA 1-5 april 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

European Film Festival of Lille, Lille, Frankrike 28 mars – 4 april 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Minimalen Short film festival, Trondheim, Norge 12-16 mars 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Regard – Suguenay International Short Film Festival, Qu’bec, Kanada 12-16 mars 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

La Fête du Slipe, Lausanna, Schweiz 8-10 mars 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Tempo Dokumentärfestival 4-9 mars 2014

Bita ihop, Sophia Josephson, 2014

Dawn in a City Without Name, Knutte Wester, 2014

Göteborg filmfestival, Göteborg, Sverige 24 jan – 3 feb 2014

Paradiset, Amanda Kernell, 2014

Dawn in a City Without Name, Knutte Wester, 2014

I väntan på Larry, Mattias Sjöstedt, 2014

Pinx film Festival, Gent, Belgien 23-26 jan 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Pink Life QueerFest, Ankara, Turkiet 16-23 jan 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Prague Short Film Festival, Prag, Tjeckien 16-19 jan 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Sundance Film Festival, Park City, USA, 16-26 jan 2014

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Tromsö Internationella filmfestival, Tromsö, Norge 13-19 jan 2014

Hej då, Hallelulja, Ann Holmgren, 2014

I väntan på Larry, Mattias Sjöstedt, 2014

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Reel, Jens Choong, 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Delad  kärlek, Daniel Rudstedt, 2013

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

2013

Bucharest International Experiental Film Festival, Bukarest, Rumänien 11-15 dec 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Ficts festival, Sport movies & TV, Milano, Italien 4-8 dec 2013

Den andra sporten, Mattias Löw, 2013

Arcipelago – International Festival of Short Films and New Images, Rom, Italien 2-6 dec 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

CLOSE – international festival of sexual diversity, Porto Alegre, Brasilien, 3 dec 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Novemberfestivalen, Trollhättan, Sverige 22-23 nov 2013

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

Northern Character Film & TV Festival, Murmansk, Ryssland 21-23 nov 2013

Delad kärlek, Daniel Rudstedt, 2013

Bäst före, Maria Lundqvist, Linus Andersson, 2013

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

Ozu Film Festival, Sassuolo (MO), Italien 15-24  nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

PinkPanorama – Gay and Lesbian Film Festival Lucerne, Luzern, Schweiz 14-20 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Brest European Film Festival, Brest, Frankrike 12-17 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Cinessonne European Film Festival, Br’tigny sur orge, Frankrike, 12-24 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Festival Internacional Filmets, Badalona, Spanien 8-17 nov 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Mezipatra Queer film festival, Brno, Tjeckien 7-20 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

AFI Fest, Los Angeles, USA 7-14 nov 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Leeds International Film Festival, Leeds, Storbritannien 6-21 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Northern Film Festival, Leeuwarden, Nederländerna 6-10 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Braunschweig International Film Festival, Braunschweig, Tyskland 5-10 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Nordische Filmtage Lübeck, Tyskland 30 okt – 3 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Vinokino, Turku, Finland 27 okt – 10 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Side by Side LGBT Film Festival, St Petersburg, Ryssland 25 okt – 3 nov 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Trick Animation Film Festival, Verona, Italien okt 2013

Flickan och sirenen, Jacob Petersson, Christoffer Ålund, 2012

Pornfilmfestival Berlin, Berlin, Tyskland 23-27 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Uppsala Internationella Kortfilmfestival, Uppsala, Sverige 21-27 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Reel, Jens Choong, 2013

Perlen – Queer Film Festival Hannover, Hannover, Tyskland 21-27 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

International Short Film Festival 2ANNAS, Riga, Lettland 21-27 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Milwaukee LGBT Film/Video Festival, Milwaukee, USA 17-20 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

October filmfest, Österbotten, Finland, 17-19 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Delad kärlek, Daniel Rudstedt, 2013

Snorklaren från Malgomaj, Linnea Sigurdsson, 2013

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

Move, Umeå, Sverige 8-13 okt 2013

Alkemistens år, Oskar Östergren, Fredrik Oskarsson, 2013

The Association of Joy, Amanda Kernell, 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Snorklaren från Malgomaj, Linnea Sigurdson, 2013

Bäst före, Maria Lundqvist, Linus Andersson, 2013

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

Reel, Jens Choong, 2013

Delad kärlek, Daniel Rudstedt, 2013

Mix Copenhagen, Köpenhamn, Danmark 4-13 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Milwaukee Film Festival, Milwaukee, USA 26 sep – 6 okt 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Queer Lisboa – Lisbon G & L Film Festival, Lisabon, Portugal 20-28 sep 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Nordisk Panorama – 5 Cities Film Festival, Malmö, Sverige 20-25 sep 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Helsinki International Film Festival – Love and Anarchy, Helsinki, Finland 19-29 sep 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Split Film Festival – International Festival of New Film, Split, Kroatien 13-20 sep 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Oslo Gay and Lesbian Film Festival (Skeive Filmer), Oslo, Norge 13-20 sep 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Festival international de cinéma d’art de Percé, Percé, Québec, Kanada 28-30 aug 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Concorto Film Festival, Pontenure, Italien 24-31 aug 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Thai Short Film and Video Festival, Nakornpathom, Thailand 22 aug – 1 sep 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Melbourne International Film Festival, Melbourne, Australien 25 juli  – 11 aug 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Trästockfestivalen, Skellefteå, Sverige 18-20 juli 2013

Alkemistens år, Oskar Östergren, Fredrik Oskarsson, 2013

Delad kärlek, Daniel Rudstedt, 2013

Tony & Lena, Victor Lindgren, 2012

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Ingen tid för oss, Thim Riback, 2013

Reel, Jens Choong, 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Mankó, Erik Löfgren, 2012

Tokyo International Gay and Lesbian Film Festival, Tokyo, Japan 5-15 juli 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

MIX Milano, Milano, Italien 19-24 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Edinburgh International Film Festival, Edinburgh, Storbritannien 19-30 juni 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Palm Springs International ShortFest, Palm Springs, USA 18-24 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

TLVFest, Tel aviv, Israel, 8-17 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Hamburg International Short Film Festival, Hamburg, Tyskland 4-10 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Sicilia Queer Filmfest, Palermo, Sicilien, Italien 31 maj – 6 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

FilmOut Festival, San Diego, USA, 29 maj-2 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

River Film Festival, Padova, Italien, 28 maj-9 juni 2013

Tony & Lena, Victor Lindgren, 2012

Inside Out Toronto LGBT Film Festival, Toronto, Kanada 23 maj – 2 juni 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Cinema Queer International Film Festival, Stockholm, Sverige, 10-12 maj 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

MADE, Umeå,Sverige 8-9 maj 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

59th International Short Film Festival Oberhausen, Oberhausen, Tyskland, 2-7 maj 2013

Tony & Lena, Victor Lindgren, 2012

Brussels Short Film Festival, Bruxelles, Belgien 24 april – 5 maj 2013

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

In & Out, Nice, Frankrike, 16-24 april 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Malmö Queer Filmfestival, Malmö, Sverige, 12 april 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

DANCE@30FPS- ”Juror & Audience Award”, Ohio, USA 4, april 2013

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

18th Vilnius Int. Film Festival, Vilnius Litauen 14-28 mars 2013

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Go Short International Short Film Festival Nijmegen, Nijmegen Nederländerna, 13-17 mars 2013

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

BUFF Filmfestival, Malmö, Sverige 11 – 16 mars 2013

Tony och Lena, Victor Lindgren, 2012

Tampere Film Festival,Tammerfors, Finland 6- 10 mars 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

FIGG, Festival Internacional de Cine en Guadalajara, Mexico 4- 8 mars 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Cinedans, ”Official Selection” Amsterdam, Holland, 1-9 mars 2013

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

10th FFRESH – The Student Moving Image Festival of Wales, Wrexham, Wales 20-22 februari 2013

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Berlin International Film Festival, Berlin, Tyskland 7-17 feb 2013

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Dance on Camera, ”Official Selection”, New York, USA 1-5 februari 2013

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Göteborg Internationella Filmfestival, Göteborg, Sverige 25 jan – 4 feb

Reel, Jens Choong, 2013

Syndromeda, Patrik Eklund, 2013

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

En god dag, Per Hanefjord, 2005

26th FIPA – Festival International de Programmes Audiovisuels, Biarritz, Frankrike 22-27 januari 2013

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Tromsö International Film Festival, Tromsö, Norge 14-20 januari 2013

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Snorklaren från Malgomaj, Linnea Sigurdsson, 2013

Kaffetjejen, Frida Spång, 2012

Herr Nyfikenheten och katten, Frida Hammar, 2012

2012

9th Dubai Int. Film Festival, Dubai 9-16 dec 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

10th Skena Up Int. Students Film & Theatre Festival, Kosovo 3-9 dec 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

35th Rencontres Henri Langlois Int. Film Schools Festival, Potiers, Frankrike 30 november – 9 december

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Moscow Short Film Festival, Moskva, Ryssland 30 nov – 4 dec 2012

Herr Nyfikenheten och katten, Frida Hammar, 2012

Ägget, Tage Hervén & Hjalmar Ekström, 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Grand Off -6th World Independent Film Awards, Warszawa, Polen 29 nov – 2 dec 2014

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

24th Istanbul Int. Short Film Festival, Istanbul, Turkiet 21-28 november

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Northern Character, Murmansk, Ryssland 21-23 nov 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Studentkomplexet, Lisa Josephson, Sophia Josephson, 2012

Ni’lin – Här är vårt hem, Helena Gynne, Elin Andersson, Camilla Lundkvist, 2012

Everyday Thoughts, Tage Hervén, 2011

Auroral Tango, Nicolás Zea, 2012

Flickan och sirenen, Jacob Petersson, Christoffer Ålund, 2012

Kaffetjejen, Frida Spång, 2012

Mankó, Erik Löfgren, 2012

Herr Nyfikenheten och katten, Frida Hammar, 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Ägget, Tage Hervén & Hjalmar Ekström, 2012

Västerbottens amatörfilmfestival 13-14 okt 2012

Sluta filma!, Petter Malmehed, 2012

Move, Umeå, Sverige 12-19 okt 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Flickan och sirenen, Jacob Petersson, Christoffer Ålund, 2012

Herr Nyfikenheten och katten, Frida Hammar, 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Ägget, Tage Hervén & Hjalmar Ekström, 2012

Kaffetjejen, Frida Spång, 2012

Mankó, Erik Löfgren, 2012

Vi växte upp på en skateboard, Jonas Nordenström, 2012

Studentkomplexet, Lisa Josephson, Sophia Josephson, 2012

Tony och Lena, Victor Lindgren, 2012

Undress Me, Victor Lindgren, 2013

Ni’lin – Här är vårt hem, Helena Gynne, Elin Andersson, Camilla Lundkvist, 2012

Klasskamrater, Victor Lindgren, 2006

Fresh Film Fest. Prague International Festival of First Features and Student Films. Prag, Tjeckien. 29 aug – 2 sept 2012.

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Encounters – Short Film and Animation Festival, Bristol, England, 18-23 september 2012

Herr Nyfikenheten och katten, Frida Hammar, 2012

Trästockfestivalen, Skellefteå, Sverige 20 juli 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Herr Nyfikenheten och katten, Frida Hammar, 2012

Ni’lin – Här är vårt hem, Helena Gynne, Elin Andersson, Camilla Lundkvist, 2012

Studentkomplexet, Lisa Josephson, Sophia Josephson, 2012

Flickan och sirenen, Jacob Petersson, Christoffer Ålund, 2012

Ägget, Tage Hervén & Hjalmar Ekström, 2012

Vi växte upp på en skateboard, Jonas Nordenström, 2012

Adak Filmfestival, 14-19 juli 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

I väntan på Gardell, Karina Folkesson, 2002

Dokufest – International Documentary and Short Film Festival, Prizeren, Kosovo 7-15 juli 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Associazione Maremetraggio, Trieste, Italien 1-7 juli

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Karlovy Vary International Film Festival, Karlovy Vary,Tjeckien, 29 juni – 7 juli 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Colors of the World, Elebuga, Tatarstan, Ryssland 11-15 maj

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Outside In, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Everyday Thoughts, Tage Hervén, 2011

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Sniglar, Maria Lundqvist, 2011

European Film Festival of Lille, Lille Frankrike, 30 mars – 6 april 2012

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Cleveland International Film Festival, Cleveland, USA 22 mars – 1 april 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

REGARD – Saguenay International Short Film Festival, Québec, Kanada, 14-18 mars 2012

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Go Short International Short Film Festival Nijmegen, Nijmegen Nederländerna, 14-18 mars 2012

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Brisbane Midnight Sun: Film from the North, South Brisbane Australien, 9 mars – 18 aug 2012

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Göteborg Internationella Filmfestival, Göteborg, Sverige 27 jan – 6 feb

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Ni’lin – Här är vårt hem, Helena Gynne, Elin Andersson, Camilla Lundkvist, 2012

Studentkomplexet, Lisa Josephson, Sophia Josephson, 2012

Flickan och sirenen, Jacob Petersson, Christoffer Ålund, 2012

Kaffetjejen, Frida Spång, 2012

Mankó, Erik Löfgren, 2012

Tromsö Internationella Filmfestival, Tromsö, Norge 17-22 jan 2012

Gzim Rewind, Knutte Wester, 2012

Sugar, Silence, Rain & Mittens, Frida Spång, 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

2011

Grand Off -6th World Independent Film Awards, Warszawa, Polen 29 nov – 2 dec 2012

Inget kan röra mig, Milad Alami, 2011

Hong Kong Lesbian & Gay Film Festival, Hong Kong, Hong Kong 19 nov – 1 dec 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Exground Filmfest, Wiesbaden, Tyskland 11-20 nov 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Northern Character, Murmansk, Ryssland 15-17 nov 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Utanför, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Noordelijk Film Festival, Leeuwarden, Nederländerna 9-13 nov 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Brest European Film Festival, Brest, Frankrike 8-13 nov 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Valladolid International Film Festival, Valladolid, Spanien 22-19 okt 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Lille International Short Film Festival, Lille, Frankrike 18-23 okt 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

International Short Film Festival of Cyprus, Limassol, Cypern 15-22 okt 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Uppsala Internationella Filmfestival, Uppsala Sverige 24-30 okt 2011

Utanför, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Fragile, Jens Jonsson, 2004

MOVE, Umeå, Sverige 10-16 okt 2011

Världens största älg, Lars Berge & Alexander Kurlandsky, 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Utanför, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Sniglar, Maria Lundqvist, 2011

Sugar, Silence, Rain and Mittens, Frida Spång, 2011

Everyday Thoughts, Tage Hervén, 2011

Brattbyn, Lina Palmqvist, 2011

Aldrig haver jag skådat, Mats-Arne Larsson, 2011

Länge leve historien, Sophia Josephson & Lisa Josephson

Autumn Human Rights Film Festival, Kabul, Afghanistan 1-7 okt 2011

Sniglar, Maria Lundqvist, 2011

Ungfilm, Bergen, Norge 1-4 sep 2011

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Montréal World Film Festival, Montréal, Quebec, Kanada 18-28 juli 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Giffoni Film Festival, Giffoni, Italien 12-21 juli 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

International River Film Festival, Padova, Italien 1-12 juli 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Festival International du Film de La Rocelle, La Rocelle, Frankrike 1-10 juli 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Arcipelago – International Festival of Short Films and New Images, Rom Italien, 17-23 juni 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Tabor Film festival, Zabok, Kroatien 7-11 juni 2011

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Identites – Queer Film Festival, Wien, Österrike 2-12 juni 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Cheyenne International Film Festival, Cheyenne, Wyoming, USA 20-22 maj 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

SIFF, Seattle International Film Festival, Seattle, USA 19 maj – 22 juni 2011

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Short Film Corner, Cannes, Frankrike 11-22 maj 2011

Om 100 år, Linus Andersson, 2011

Brattbyn, Lina Palmqvist, 2011

Sniglar, Maria Lundqvist, 2011

Utanför, Tove Skeidsvoll & Petrus Sjövik, 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Boston LBGT Film Festival, Boston, USA 5-15 maj 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Uçan Süpürge Ulluslararasi Kadin Filmeri Festivali, Turkiet 5-12 maj 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

International Short Film Festival, Oberhausen, Tyskland 5-10 maj 2011

Det kommer aldrig att gå över, Amanda Kernell, 2010

KAN Festival of Independent Cinema, Wroclaw, Polen 4-8 maj 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

KASHISH Mumbai Int Queer Film Festival, Mumbai, Indien 22-25 april 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Vues d’en face – International Gay & Lesbian Film Festival of Grenoble, Grenoble, Frankrike 12-19 april 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Mecal International Short Film Festival, Barcelona, Spanien 8-17 april 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Brisbane Queer Film Festival, Brisbande, Australien 8-17 april 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

International Women’s Film Festival Seoul, Seoul, Republiken Korea, 7-14 april 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Rocky Mountain Women’s Film Festival, Colorado Springs, USA 2 april 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Aubagne International Film Festival, Aubagne, Frankrike 21-26 mars 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Melbourne Queer Film Festival, Melbourne, Australien 17-27 mars 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Minimalen Short Film Festival, Trondheim, Norge 16-20 mars 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Roze Filmdagen Amsterdam, Nederländerna 10-20 mars 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

REGARD -Saguenay International Short Film Festival Québeck, Kanada 9-13 mars 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Boulder International Film Festival, Boulder, CO, USA 17-20 feb 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Portland International Film Festival, Portland, OR, USA 11-26 feb 2011

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Göteborg Internationella Filmfestival, Göteborg Sverige 28 jan – 7 feb 2011

Världens största älg, Lars Berge & Alexander Kurlandsky, 2011

Sniglar, Maria Lundqvist, 2011

Sugar, Silence, Rain and Mittens, Frida Spång, 2011

Det är en dag imorgon också, Johan Carlsson & Per Arte, 2010

PRIDE Film Festival of Bloomington, Bloomington, Indiana, USA 27-30 jan 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Zinegoak – Bilbao International GLT Film and Performing Arts Festival, Bilbao, Spanien 22-30 jan 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Tromsø International Film Festival, Tromsø, Norge 18-23 jan 2011

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

Flickerfest International Short Film Festival, Boni Beach, Australien 7-16 jan 2011

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Nordic Lights Film Festival, Seattle, USA 7-9 jan 2011

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

2010

Con-Can Festival, Tokyo Japan 18 -20 dec 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Festival Tous Courts, Aix-en-Provence, Frankrike 29 nov – 4 dec 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Novemberfestivalen, Trollhättan 19-21 nov 2010

Hanna, Desirée Hällberg, 2010

Adjö, min dumma sko!, 2010

Holebi Film Festival, Leuven, Belgien 17-23 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Northern Character, Murmansk, Ryssland 15-19 nov 2010

Draken, Nils Moström, 2009

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

Spel, Amanda Kernell, 2009

Tecken på hjärnan, Elisabeth Andersson & Ulrika Andersson, 2009

Sequence Short Film Festival, Toulouse Frankrike 12-28 nov 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Chéries-Cheris, Paris Gay Lesbian Trans Film Festival, Paris, Frankrike, 12-21 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Cucalorus Film Festival, Wilmington, USA 10-14 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Beach Independent Film Festival, Rehoboth Beach, USA 10-14 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Festival Internacional Filmets, Badalona, Spanien 5-13 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Reeling 2010: Chicago Lesbian & Gay International Film Festival, Chicago, USA 4-13 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Nordische Filmtage Lübeck, Lübeck, Tyskland 3-7 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Festival du cinéma en Abitibi Tésmiscamingue, Rouyn-Noranda, Kanada 30 okt – 4 nov 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Image + Nation, Montréal, Kanada 28 okt – 7 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Rio de Janeiro International Short Film Festival, Rio de Janeiro, Brasilien 28 okt – 7 nov 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

The St. John’s International Women’s Film Festival, Kanada 26-30 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Uppsala Int. Kortfilmfestival, Uppsala Sverige 25-31 okt 2010

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Brussels Pink Screens Film Festival, Bryssel, Belgien 22-30 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Lesbisch Schwule Filmtage, Hamburg, Tyskland 19-24 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Q! Film Festival Tour, Makassar, Indonesien 18-22 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Perlen 2010, Hannover, Tyskland, 17-23 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Seattle Lesbian& Gay Filmfestival, Seattle, USA 15-24 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Golden Lion, International Student Filmfestival, Taipei, Taiwan 15-22 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Q! Film Festival Tour, Bali, Indonesien 13-17 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Queerfilm Festival, Bremen, Tyskland 12-17 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Q! Film Festival Tour, Jogjakarta, Indonesien 12-16 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Serile Filmului Gay International Filmfestival, Cluj-Napoca, Rumänien 11-17 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Lille International Short Film Festival, Lille, Frankrike 9-17 okt 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Cinesonne European Film Festival, Brétigny-sur-Orge, Essonne Frankrike 8-20 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

ImageOut: The Rochester Lesbian & Gay Film & Video Festival, New York, USA 8-17 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Southwest Gay & Lesbian Film Festival, Albuquerque, USA 8-13 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Q! Film Festival Tour, Malangi, Indonesien 8-10 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Chicago International Film Festival, Chigago, USA 7 – 21 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Mill Valley Film Festival, San Rafael, CA, USA 7-17 okt 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Pariscience- Festival international du film scientifique, Paris, Frankrike 7-11 okt 2010

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Filmtage, Karlsruhe, Tyskland, 5-10 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Q! Film Festival Tour, Surabaya, Indonesien 5-10 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Sedicorto International Film Festival Forli, Forli, Italien 4-10 okt 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Calgary International Film Festival, Calgary, OB, Kanada 24 sep – 3 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Oslo Gay and Lesbian Film Festival (Skieve Filmer), Oslo, Norge 24 sep – 1 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Milwaukee Film Festival, Milwaukee, USA 23 sep – 3 okt 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Helsinki International Film Festival – Love and Anarchy, Helsingfors, Finland 16-26 sep 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Reel Pride Film Festival, Fresno, CA, USA 15-19 sep 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Tinklai International Film Festival, Vilnius, Litauen 14 sep – 20 okt 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

International Best of Short Films Festival, La Ciotat, Frankrike 10-12 sep 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

1 Reel Film Festival, Seattle, USA 3-6 sep 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Concorto Film Festival, Pontenure, Italien 22-29 aug 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

InDPanda International Short Film Festival, Hong Kong, Hong Kong 6 aug – 9 sept 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Shortynale, Klosternburg, Österrike 5-7 aug 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Expresión en Corto Film Festival, San Miguel de Allende & Guanajuato, Mexiko 23 juli – 1 aug

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Rooftop Films, Brooklyn, USA 21-24 juli 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Tokyo International Gay and Lesbian Film Festival 15-19 juli 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

International River Film Festival, Padova, Italien 12-18 juli 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Outfest – Los Angeles Gay & Lesbian Film Festival, Los Angeles, USA 8-18 juli 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Vila do Conde International Short Film Festival, Vila do Conde, Portugal 3-11 juli 2010

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Karlovy Vary International Film Festival, Karlovy Vary, Tjeckien 2-7 juli 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Tabor Film festival, Zabok, Kroatien 30 juni – 4 juli 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Corto in Bra, Bra Italien 24-27 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Palm Springs International ShortFest, Palm Springs, USA 22-28 juni 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Tel Aviv International LGBT Film Festival, Tel Aviv Israel, 22-26 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Cinema Jove International Film Festival, Valencia Spanien, 19-26 juni 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

ShortsUp, Bukarest, Rumänien 19 juni 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Art Film Fest, Bratislava, Slovakien 18-26 juni 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Arcipelago – International Festival of Short Films and New Images, Rom Italien, 18-24 juni 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Frameline – San Francisco International LGBT Film Festival, San Francisco, Kalifornien USA 17-27 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Short Shorts Film Festival & Asia, Tokyo, Japan 10-20 juni 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

NUFF – Nordic Youth Film Festival, Tromsø, Norge 4-13 juni 2010

Draken, Nils Moström, 2009

Festroia International Film Festival, Stúbal, Portugal 4-13 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Huesca Film Festival, Huesca Spanien, 4-12 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Hamburg International Short Film Festival, Hamburg, Tyskland 1-7 juni 2010

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

World Wide Short Film Festival, Toronto, Ontario, Kanada 1-6 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Polish Film Festival, Gdynia Polen 24-29 maj 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Cheyenne International Film Festival, Cheyenne, Wyoming, USA 21-23 maj 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Seattle International Film Festival, Seattle, USA 20 maj – 30 juni 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

InsideOut, Toronto Lesbian & Gay Film & Video Festival, Toronto, Kanada 20-30 maj 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

VAFF – Västerbottens allmänna filmfestival, Umeå 14-16 maj 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Det är en dag imorgon också, Johan Carlsson & Per Arte, 2010

Hanna, Desirée Hällberg, 2010

Rosvägs Park, Peter Sundqvist, 2010

Adjö, min dumma sko!, Isak Ferm, 2010

Att återvända, Kristofer Haraldsson, 2009

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

Spel, Amanda Kernell, 2009

Tecken på hjärnan, Elisabeth Andersson & Ulrika Andersson, 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Olof 1440 min, Johan Ribe, 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Kurye Video Festival, Istanbul, Turkiet 6-16 maj 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Timishort Film Festival, Timisoara, Rumänien 5-9 maj 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Brussels Short Film Festival, Bryssel, Belgien 29 april – 9 maj 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Pink Apple, Zürich & Fraenfeld, Schweiz 28 april – 6 maj 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

BeFilm the Underground Film Festival, New York, USA 27 april – 1 maj 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Newport Beach Film Festival, Newport Beach, USA 22-29 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Independent Film Festival of Boston, Boston, USA 21-28 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Verzaubert Queer Film Weekend, München, Köln, Frankfurt, Berlin, Tyskland 17-18 april & 24-25 april 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Washington DC International Film Festival, Washington DC, USA 15-25 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Torino GLBT Film Festival, Torino, Italien 15-22 april 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Nashville Film Festival, Nashville, USA 15-22 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

NexT International Film Festival, Bukarest, Rumänien 13-18 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Golden Horse Fantastic Film Festival, Taipei, Taiwan 9-22 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Florida Film Festival, Florida, USA 9-18 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Dallas International Film Festival, Dallas, USA 8-18 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Aspen Shortfest, Aspen USA 6-11 april 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Flatpack Festival, Birmingham, Storbritannien 23-28 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Tiburion International Film Festival, Tiburion, USA 18-26 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Bradford International Film Festival, Bradford, Storbritannien 18-23 mars 2010

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Regensburg Short Film Week, Regensburg, Tyskland 17-23 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Go Short International Short Film Festival Nijmengen, Nederländerna 17-21 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Aubagne International Film Festival, Aubagne, Frankrike 15-20 mars 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Tampere Film Festival, Tammerfors, Finland 10-14 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

REGARD -Saguenay International Short Film Festival Qu’beck, Kanada 10-14 mars 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Minimalen Short Film Festival, Trondheim, Norge 5-9 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Montclair Underdog Film Festival, New Jersey, USA 28 feb 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Directors Camp, Skellefteå 27-28 feb 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Hanna, Desirée Hällberg, 2010

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Tecken på hjärnan, Elisabeth Andersson & Ulrika Andersson, 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Hotellstäderskan, Ann Holmgren, 2008

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Cinequest film festival, San Jose, CA, USA 23 feb – 7 mars 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Boulder International Film Festival, Boulder, CO, USA 11-12 feb 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Göteborg Filmfestival, Göteborg 29 jan – 8 feb 2010

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Clermont-Ferrand Short Film Festival, Clermont-Ferrand, Frankrike 29 jan – 6 feb 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Sundance Film Festival, Park City, USA 21-31 jan 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Födelsedag, Jenifer Malmqvist, 2010

Prague Short Film Fesitval, Prag, Tjeckien 20-24 jan 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Tromsø International Film Festival, Tromsø, Norge 18-24 jan 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Melbourne Film Festival – Summer Screenings, Melbourne Australien 10 jan 2010

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Flickerfest International Short Film Festival, Bondi Beach, Australien, 8-17 jan 2010

Slitage, Patrik Eklund, 2009

2009

Vendôme Film Festival, Vendôme Frankrike 4-12 dec 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Recontres Henri Langlois Festival International des Escoles de Cinéma. Poitiers Frankrike 4-12 dec 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Festival Tous Courts, Aix-en-Provence Frankrike 30 nov-5 dec 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

International Kortfilmfestival Leuven, Leuven Belgien 28 nov – 5 dec 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Novemberfestivalen, Trollhättan 27-29 nov 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Stockholm filmfestival, Stockholm 18-29 nov 2009

Because the Night, Alexandra Dahlström, 2009

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

Encounters Short Film Festival, Bristol, England 17-22 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Short Film Festival of Lyon-Villeurbanne, Lyon-Villeurbanne, Frankrike 13-22 nov 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Exground Filmfest, Wiesbaden, Tyskland 13-22 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Festival Européen du Film Court de Brest, Brest Frankrike 7-15 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

International Student filmfestival Hollywood, Hollywood CA USA 7-8 nov 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Festival Internacional de Filmets de Badalona, Barcelona, Spanien 6-14 nov 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Leeds International Film Festival, Leeds England 4-22 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Nordiska filmveckan i Lübeck, Lübeck Tyskland 4-8 nov 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Fox Days Helsinki, Helsingfors Finland 4-7 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Interfilm Berlin, Berlin Tyskland 3-8 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Sao Paolo International Film Festival, Sao Paolo Brasilien 23 okt – 5 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Molodist, Kyiv International Film Festival, Kyiv Ukraina 24 okt – 1 nov 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

I hörn, Robert Lundmark, 2006

Spel, Amanda Kernell, 2009

Valladolid International Film Festival, Valladolid Spanien 23-31 okt 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

M:DOX, DocLounge, Malmö Sverige 22- 25 okt 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Uppsala Int. Kortfilmfestival, Uppsala Sverige 19-25 okt 2009

Spel, Amanda Kernell, 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

London Film festival, London England 14-29 okt 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Warsaw Film Festival, Warsawa Polen 9-18 okt 2009

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

Hamptons filmfestival, Hamptons New York USA 8-12 oktober 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Flimmer, Norrköping Sverige 2-11 okt 2009

Olof 1440 min, Johan Ribe, 2009

Tacoma Film Festival, Tacoma Washington USA 1-8 okt 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Milwaukee International Film Festival, Milwaukee Wisconsin USA 24 sep – 4 okt 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Drama International Short Film Festival, Drama Grekland 21-26 sep 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Athens International Film Festival, Aten Grekland 16-27 sep 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Nordisk Panorama, Reykjavik Island 25-30 sep 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Open St Petersburg Film Festival Beginning, St Petersburg Ryssland 18-23 sep 2009

Hotellstäderskan, Ann Holmgren, 2008

Fresh Film Fest, Prag Tjeckien 12-16 aug 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Milano Filmfestival, Milano Italien 11-20 sep 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

International Film Festival Irland, Clonmel Irland 6-12 sep 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Festroia International Film Festival, Setúbal Portugal 4-13 sep 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Atlanta Underground Film Festival, Atlanta Georgia USA 26-30 aug 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Malmöfestivalen, Malmö Sverige 14-16 aug 2009

Olof 1440 min, Johan Ribe, 2009

InDPanda International Short Film Festival, Hong Kong 30 jul – 19 aug 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Melbourne Film festival, Melbourne, Australien 24 juli – 9 aug 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Expresión en corto International Film Festival, San Miguel de Allende och Guanajuato Mexico 24 juli – 2 aug 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

ERA New Horizons International Film Festival, Wroctaw Polen 23 juli – 2 aug 2009

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Pärnu Int Documentary and Anthropolgy Film Festival, Pärnu Estland 5-26 juli 2009

Blybarnen, Lars Edman & William Johansson, 2009

Los Angels Film Festival, Los Angeles USA 18-28 juni 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Edinburgh International Film Festival, Edinburgh, Skottland 17-28 juni 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Brooklyn International Film Festival, New York USA 5-14 juni 2009

Hotellstäderskan, Ann Holmgren, 2008

Västerbottens allmänna filmfestival, Umeå 29-31 maj 2009

Draken, Nils Moström, 2009

Internationella kritikerveckan, Cannes Frankrike 14-22 maj 2009

Slitage, Patrik Eklund, 2009

Night of Swedish Shorts, Cinématte, Bern, Schweiz 8 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Spel, Amanda Kernell, 2009

Timishort Film Festival, Timisoara Rumänien 6-10 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Brussels Short Film Festival, Bryssel Belgien 30 april – 10 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

IndieLisboa International Independent Film Festival, Lissabon Portugal 23 april – 3 maj 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Newport Beach Film Festival, Newport Beach Californien USA 23-30 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Independent Film Festival of Boston, Boston Massachusetts USA 22-28 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Reel Shorts Film Festival, Grande Prairie Alberta Kanada 20-26 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Filmfest DC -The Washington DC Alabama International Film Festival, Washington 16-26 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Nashville Film Festival, Nashville USA 16-23 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Aspen Shortsfest, Aspen Colorado USA 1-4 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Florida Film Festival, Orlando Florida USA 27 mars – 5 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Cleveland International Film Festival, Cleveland USA 19-29 mars 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Sarasota Film Festival, Sarasota Florida USA 27 mars – 5 april 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Go Short International Film Festival, Nijmengen Holland 18-21 mars 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

BUFF, Malmö 10-14 mars 2009

Preacordia, Nils Moström, 2008

Semestersystern, Amanda Kernell, 2008

Festival du Film Européen de Lille , Lille Frankrike 6-13 mars 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Minimalen Short Film Festival, Trondheim Norge 6-10 mars 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Cinequest Film Festival , San José Californien USA 25 feb – 8 mars 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Göteborg filmfestival, Göteborg 23 jan – 2 feb 2009

Elkland, Per Hanefjord, 2009

Att dela allt, Amanda Kernell, 2009

Spel, Amanda Kernell, 2009

Sundance Film Festival, Park City Utah USA 15-25 jan 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Tromsø Filmfestival, Tromsö Norge 13-18 jan 2009

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Praecordia, Nils Moström, 2008

Semestersystern, Amanda Kernell, 2008

Kinesiskt Filmfestival, Kina 2009

Kinesen från Bjurholm, Anders Lindqvist & Ulf Karlsson, 2004

2008

International Short Film Festival Leuven, Leuven Belgien 29 nov-6 dec 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Regensburg Short Film Week, Regensburger Tyskland 19-26 nov 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Exground Filmfest, Wiesbaden Tyskland 14-23 nov 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Brest European Short Film Festival, Brest Frankrike, 8-16 nov 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Leeds International Film Festival, Leeds England 4-16 nov 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

interfilm Berlin, Berlin Tyskland 4-9 nov 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Hamptons International Film Festival, Hamptons USA 15-19 okt 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Novosibirsk Film Festival, Novosibirsk Ryssland 14-19 okt 2008

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Warsaw International Film Festival, Warsawa Polen 10-19 oktober 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Shnit Short Film Festival, Bern Schweiz 8-12 okt 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Look & roll, Olten Schweiz 19-21 sep 2008

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Atlantic Film Festival, Halifax, Nova Scotia Kanada 11-26 sep 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Calgary International Film Festival, Calgary Kanada 9-18 sep 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Reykjavik Shorts & Docs, Reykjavik Island 22-29 aug 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Den norske filmfestivalen, Haugesund Norge 16-22 aug 2008

Hotellstäderskan, Ann Holmgren, 2008

Amsterdam Open Air Film Festival, Amsterdam Nederländerna 7-23 aug 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Spud Fest Film and Television Festival, Driggs Idaho USA 31 juli – 2 aug 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

InDPanda International Short Film Festival, Hong Kong Kina 25 juli – 10 sept 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Portello River Film Festival, Padova Italien 16-19 juli 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Maremetraggio -Short Film Festival, Trieste Italien 27 juni – 5 juli 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Kratkofil – International Short Film Festival Banjaluka, Banja Luka Bosnien-Hersegovina 11-15 juni 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Worldwide Short Film Festival, Toronto Kanada 10-15 juni 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Festival de Cinéma Jeunes Publics du Massif du Sancy, La Bourboule & Le Mont-Dore 1Frankrike 3-19 juni 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Amsterdam Shorts, Amsterdam Nederländerna 28 maj – 1 juni 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Viewfinders – International Film Festival for Youth, Halifax Kanada 22-26 april 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Next Film Festival, Bukarest Rumänien 7-13 april 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Florida Film Festival, Orlando Florida 28 mars – 5 april 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Dawson International Film Festival, Dawson City Kanada 20-23 mars 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Wift Filmfest, Stockholm Sverige 8 mars 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Festival du Cinéma Nordique, Rouen Frankrike 5-16 mars 2008

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Tampere Film Festival, Tammerfors Finland 5-9 mars 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Sami Film Festival, Kautokeino, Norge mars 2008

Hotellstäderskan, Ann Holmgren, 2008

Minimalen Short Film Festival, Trondheim Norge 29 feb – 4 mars 2008

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

10th International Short and Independent Film Festival, Dhaka Bangladesh, 14-22 feb 2008

Virus, Jerker Josefsson, 2006

East Lansing Children’s Film Festival, East Lansing Michigan USA 8-14 feb 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Göteborg Film festival, Göteborg 25 jan – 4 feb 2008

Istället för Abrakadabra, Patrik Eklund, 2008

Tromsø International Film Festival, Tromsö Norge 15-20 jan 2008

Fore-Checking morfar, Per Hanefjord, 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Nordic Balkan Cultural Switch, Belgrad Serbien 15-19 jan 2008

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

2007

Poiters International Film Schools Festival Rencontres Henri Langelois, Poltiers Frankrike 7-14 dec 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Regensburg kortfilmsvecka, Regensburg, Tyskland 21-28 nov 2007

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

FIKE 2007, Evora Portugal 16-24 nov 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

ISFFH2007, International Student Film Festival Hollywood, Hollywood USA 14-18 nov 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

International Istanbul Short Film Festival, Istanbul Turkiet 7-14 nov 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Foxy Days Helsinki, Helsingfors Finland 7-10 nov 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Laterna Nordica, Nordisk Filmfestival, Fredrikshavn Danmark 7-10 nov 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2007

Aarhus Filmfestival, Århus Danmark nov 2007

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Cinéma Tout Ecran – Festival International du Film et de la Télévision, Genève Schweiz 29 okt – 4 nov 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Uppsala Int Kortfilmfestival, Uppsala Sverige 22-28 okt 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Sunset Cinema, Bertrange Luxenburg 20 okt 2007

En god dag, Per Hanefjord, 2005

International Student Film Festival 2007, Pisek Tjeckien 11-13 okt 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2007

Next Reel, The NYU International Student Film Festival, Singapore 7-14 okt 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2007

Mill Valley Film Festival, San Rafael Californien USA 4-14 okt 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Nordisk Panorama, Oulu Finland 21 – 26 sept 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Helsinki International Film Festival, Helsingfors Finland 20-30 sept 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Umeå Int. Filmfestival, Umeå Sverige 17 – 23 sept 2007

Sista färden med bokbussen, Hanna Westerlind, 2007

Glöm ej bort att älska varandra, Jesper Gunnarsson, 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Våra discon, Amanda Kernell, 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Kunskapens pris – Balladen om den vilsne vandraren, Anders Muammar, 2007

Dart, Måns Wide, 2007

VAFF, Umeå 15 sept 2007

Våra discon, Amanda Kernell, 2007

Fantastisk Filmfestival, Lund 13-22 sept 2007

Kunskapens pris – Balladen om den vilsne vandraren, Anders Muammar, 2007

International Short Film Festival, Sofia Bulgarien 9-15 sept 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2007

Palm Springs International Festival of Short Film, Palm Springs Californien USA 23-29 aug 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Sao Paulo International Short Film Festival, Sao Paulo Brasilien 23 aug – 1 sep 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Busan International Kids’ Film Festival, Busan Syd Korea 17-21 aug 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Giffoni Film Festival, Salerno Italien 13-21 juli 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Gioffini Film festival, Italien 7 – 27 juli 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

International Festival of Student Film, Belgrad Serbien 3-11 juli 2007

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Maremetraggio – International Short Film Festival, Trieste Italien 29 juni – 7 juli 2007

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Portobello River Festival, Padua, Italien 7 juni – 7 juli 2007

En god dag, Per Hanefjord, 2005

En sak som hände på Öbacka, Linnea Widén, 2007

Internationella kritikerveckan -repris, Frankrike 6-10 juni 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Hela Sveriges Filmfestival, Jokkmokk 29 maj – 3 juni 2007

Våra discon, Amanda Kernell 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Internationella kritikerveckan, Cannes Frankrike 17-25 maj 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Vienna Independent Shorts 2007, Wien Österrike 15-20 maj 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Aarhuus Festival of Independent ART AFIA, Århus Danmark 25-30 april 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Kristiansand International Children’s Film Festival, Kristiansand Norge 24-29 april 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Sesüchte 2007, Potsdam-Babelsberg Tyskland 24-29 april 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Sprockets – Toronto International FIlm Festival for Children, Toronto Kanada 13-22 april 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Vårrullen, Stockholm 2007

Våra discon, Amanda Kernell, 2007

International Student Short Film Festival, Cergy Pontoise, Paris Frankrike 30-31 mars 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

FIC Mostoles, Madrid Spanien 21-25 mars 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Scandinavian Film Festival, Los Angeles USA 31 jan 2007

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Göteborg Filmfestival, Göteborg Sverige 26 jan – 5 feb 2007

Fore-Checking Morfar, Per Hanefjord, 2007

Kunskapens pris – Balladen om den vilsne vandraren, Anders Muammar, 2007

Situation Frank, Patrik Eklund, 2007

Cinérail, Paris Frankrike 12-14 jan 2007

En god dag, Per Hanefjord, 2005

FLIMMER, Norrköping 2007

Kunskapens pris – Balladen om den vilsne vandraren, Anders Muammar, 2007

2006

Scandinavia House New York presenterar Looking In/Looking Out: Documentaries from Scandinavia, New York, USA, 15 nov 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

No words, Bolzano, Italien 10-18 nov 2006

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

ASIANA Int Short Film Festival, Sydkorea 9-14 nov 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Luleå filmfestival, Luleå, Sverige 8-12 nov 2006

Cheer On!, Hanna Westerlind & Elisabeth Andersson, 2006

Skellefteå filmfestival, Skellefteå, Sverige 3-5 nov 2006

Stella hittar en liten gubbe, Frida Hammar, 2006

Klasskamrater, Victor Lindgren, 2006

Älskade blomma, Jakob Arevärn, 2006

I hörn, Robert Lundmark, 2006

Som en ängel, Leena Enäkoski Varjamo, 2006

Ett-två-tre Martyr!, Milad Alami, 2006

Video, Milad Alami, 2006

Cheer On!, Hanna Westerlind & Elisabeth Andersson, 2006

Att bo på en vulkan, Elisabeth Andersson & Ulrika Andersson, 2006

Här är polisen, Fredrik Oskarsson & Oskar Östergren, 2006

Demonerna på operan, Jan Axelsson, 2006

Undervattenforskarens hemlighet, Martin Eriksson, 2006

Väntans historia, Jonas Lundberg, 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Mentor, Jörgen Bergmark, 2006

Festival du cinéma international en Abit, Rouyn-Norada, Kanada 28 okt – 2 nov 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Uppsala Int kortfilmfestival, Uppsala, Sverige, 23-29 okt 2006

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Mentor, Jörgen Bergmark, 2006

FLIMMER, Norrköping, Sverige 13-22 okt 2006

Stella hittar en liten gubbe, Frida Hammar, 2006

Ett-två-tre Martyr!, Milad Alami, 2006

Video, Milad Alami, 2006

Väntans historia, Jonas Lundberg, 2006

Screamfest, Los Angeles USA 13-22 okt 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Signals Media Arts, Colchester, England 10-15 okt 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Cork Film Festival, Cork, Irland 8-15 okt 2006

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Ravenna Nightmare Film Festival, Ravenna, Italien 2-8 okt 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Reykavik Int Film Festival, Reykavik, Island 28 sept – 8 okt 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Sukagawa International Short Film Festival, Sukagawa, Japan 22-24 sept 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Fantastisk filmfestival, Lund, Sverige 21-30 sept 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Umeå Int. Filmfestival, Umeå 14-20 sept 2006

Stella hittar en liten gubbe, Frida Hammar, 2006

Klasskamrater, Victor Lindgren, 2006

Älskade blomma, Jakob Arevärn, 2006

I hörn, Robert Lundmark, 2006

Som en ängel, Leena Enäkoski Varjamo, 2006

Bip bop bip bop bap, Johan Lundström, 2006

Ett-två-tre Martyr!, Milad Alami, 2006

Video, Milad Alami, 2006

Här är polisen, Fredrik Oskarsson & Oskar Östergren, 2006

Cheer On!, Hanna Westerlind & Elisabeth Andersson, 2006

Att bo på en vulkan, Elisabeth Andersson & Ulrika Andersson, 2006

Undervattenforskarens hemlighet, Martin Eriksson, 2006

Väntans historia, Jonas Lundberg, 2006

Mentor, Jörgen Bergmark, 2006

Demonerna på operan, Jan Axelsson, 2006

Virus, Jerker Josefsson, 2006

Pyongyang Film Festival, Pyongyang, Korea 13-22 sept 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Tinklai Internationsal Short Film Festival, Kelaipeda och Vilnius, Litauen 4-30 sept 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Svensk filmmånad i Amman, Amman, Jordanien 3-24 sept 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Jönköping filmfestival, Jönköping, Sverige 30 aug – 3 sept 2006

Stella hittar en liten gubbe, Frida Hammar, 2006

Sao Paolo International Short Film Festival, Sao Paolo, Brasilien 24 aug – 2 sept 2006

Spaden, Jens Jonssson, 2003

Palm Springs International Festival of Short Films, Palm Springs, USA 24-30 aug 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

International Art Film Fesival, Trencianske Teplice, Slovakien 23-30 juni 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

International Film Festival Cinema Jove, Valencía, Spanien 17-24 juni 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Canadian Film Centre’s Worldwide Short Film Festival, Toronto, Kanada 13-18 juni 2006

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Cracow Film Festival, Kraków, Polen 30 maj – 4 juni 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

DOXA-Documentary Film and Video Festival, Vancouver, Kanada 23-28 maj 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Royal Film Commission, Amman, Jordanien 21 maj 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

FICA-The Algarve International Film Festival, Argarve, Portugal 15-20 maj 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Folkets Filmfestival, Folkets bio, Umeå 5-7 maj 2006

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman, Ragnar Granstrand, 2004

Shadowline Salerno Film Festival, Salerno, Italien 26-30 april 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Den Norske Dokumentarfilmfestivalen, Volda, Norge, 26-29 april 2006

Svenskt skräp, Christer Johansson, 2005

Shortbl, S:t Petersburg, Ryssland 26 april 2006

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Sehsüchte 2006, Postdam-Babelsberg, Tyskland 25-30 april 2006

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

IndieLisboa- International Independent Film Festival, Lissabon, Portugal 20-30 april 2006

Att rymma, Jens Choong, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Newport Beach Film Festival, USA 20 – 30 april 2006

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Filmfest Dresden, Dreseden, Tyskland 18-23 april 2006

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Dawson City International Short Film Festival, Kanada, 14-16 april 2006

Svenskt skräp, Christer Johansson, 2005

Vad ska du ut och göra?, Jörgen Bergmark, 2005

Women’s Film Festival in Seoul, 6-14 april 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

XXIV Festival Cinematografico internacional de Uruguay, Montevideo, Uruguay 1-16 april 2006

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Minimalen Short Film Festival, Trondheim, Norge 24-26 mars 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Istanbul International Short Film Festival, Istanbul, Turkiet 23-29 mars 2006

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Shortbl!, S:t Petersburg, Ryssland 21 mars 2006

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Nordic Film Festival, Rouen, Frankrike 15-26 mars 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Tampere Filmfestival, Tammerfors, Finland, 8-12 mars 2006

Att rymma, Jens Choong, 2005

Svenska Ambassaden i Vilnius, Vilnius, Litauen 4-9 mars 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Miami International Film Festival, Miami, USA 3-12 mars 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Vera Filmfestival, Åland, Finland 1-5 mars 2006

Klasskamrater, Victor Lindgren, 2006

Cinérail -International Festival Train & Metro on Film, Paris, Frankrike 8-15 feb 2006

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Sheffield on tour London, 4 feb 2006

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Barents Spektakel, Kirkenes, Norge, 1-5 februari 2006

Svenskt skräp, Christer Johansson, 2005

Le court métrage Clermont-Ferrand, Frankrike 27 jan – 4 feb 2006

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Clermont-Ferrand Short Film Feestival, Clermont-Ferrand, Frankrike 27 jan – 4 feb 2006

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Göteborg Filmfestival, Göteborg, Sverige 27 jan – 6 feb 2006

Klasskamrater, Victor Lindgren, 2006

Bip bop bip bop bap, Johan Lundström, 2006

Väntans historia, Jonas Lundberg, 2006

Video, Milad Alami, 2006

Undervattenforskarens hemlighet, Martin Eriksson, 2006

Mentor, Jörgen Bergmark, 2006

Tromsø Filmfestival, Tromsö Norge 17-22 jan 2006

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

Svenskt skräp, Christer Johansson, 2005

I bokhandlarens sällskap, Ulf Boström, 2005

Vad ska du ut och göra?, Jörgen Bergmark, 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Promille, Henrik Larsson, 2005

2005

9th International Short and Independent Film Festival Dhaka, Dhaka, Bangladesh 22-30 dec 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Animateka Festival, Ljublijana, Slovenien 13-17 dec 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

7th Festival of Student Films, Belgrade, Serbien-Montenegro, 13-16 dec 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Liden Wildlife filmfestival dec 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Brief Encounters -Bristol International Short Film Festival, Bristol, Storbritannien 23-27 nov 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

DaKino -Bucharest International Film Festival, Bukarest, Rumänien 21-26 nov 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Lycksele Filmfestival, Lycksele, Sverige 18-20 nov 2005

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

Vyer över Falträsk, Imri Sandström, 2004

Promille, Henrik Larsson, 2004

I väntan på Gardell, Karina Folkesson, 2002

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Svärmor, Per Hanefjord, 2001

Gropen, Fernando Altamirano, 2000

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Short Film Festival of Lyon-Villeurbanne, Villeurbanne, Frankrike 14-28 nov 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Festival of European Films -Festival on Wheels, Bodrum och Izmir, Turkiet 11 nov – 4 dec 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Exground, Wiesbaden, Tyskland, 11-20 nov 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

-30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten, Magnus Johansson, 2003

12 Festival de Cinema, Barcelona, Spanien, 11–19 nov 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Luleå filmfestival, Luleå, Sverige 9-13 nov 2005

I bokhandlarens sällskap, Ulf Boström, 2005

Hela Sveriges Filmfestival, Vännäs, Sverige 8-13 nov 2005

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Vad ska du ut och göra?, Jörgen Bergmark, 2005

Svenskt skräp, Christer Johansson, 2005

I bokhandlarens sällskap, Ulf Boström, 2005

Vyer över Falträsk, Imri Sandström, 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

– 30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Istället för revolution, Knutte Wester, 2002

Brest European Short Film Festival, Brest, Frankrike, 5–13 nov 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

SkellefteFilm festival, Skellefteå, Sverige 4-6 nov 2005

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

I bokhandlarens sällskap, Ulf Boström, 2005

Stenjäveln, Jens Jonsson, 2004

Maison, Ann Holmgren, 2004

Sunnanå Stars, Malin Christoffersson, 2004

Systrar, Madeleine Ekman, 2004

Tiden finns i våra hjärtan, Lisette Boman, 2000

Ladyfest, Malmö, Sverige 4 nov 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Nordiske Filmfestival ”Laterna Magica”, Fredrikshaven, Danmark, 3–5 nov 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Berlin International Short Film Festival -Interfilm, Berlin, Tyskland 1-6 nov 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Barn leker ute, Per Hanejford, 2002

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Femmina Filmfestival, Trondheim 27-28 okt 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Aarhus Filmfestival, Århus, Danmark 25-30 okt 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Uppsala int kortfilmfestival, Uppsala, Sverige 24-30 okt 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Molodist – Kyiv International Film Festival, Kiev, Ukraina 22-30 okt 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten, Magnus Johansson, 2003

Art Fog, Skellefteå, Sverige 21-23 oktober 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

En smaklig måltid, Karin Olfosson, 2005

Stenjäveln, Jens Jonsson, 2004

Promille, Henrik Larsson, 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Brno 16, Intl Competition of Short Fiction Film, Brno, Tjeckien, 19–23 okt 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

6th International Film Schools Festival, Montevideo, Uruguay, 18–23 okt 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Prix Europa i Berlin, Tyskland 16-21 okt 2005

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

Sheffield International Documentary Festival, Sheffield, Storbritannien 10-16 okt 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Cork Film Festival, Cork, Irland 8-15 okt 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Regensburg Film Fest, Germany, October 2005

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman, Ragnar Granstrand, 2004

Festival du Cinema Europee, Essuoune, France, Belgium, Holland, October 2005

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Music On Film, Prague, Czech Republic, okt 2005

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Kom!a, Germany, okt 2005

Cum pane, Anna Linder, 2002

SEDICICORTO Film Festival Forlì 28 sept – 2 okt 2005

Barnavännen, Jon Lindström, 2004

Play, Hallands uttagning till Novemberfestivalen, Halmstad, Sverige 25 sept 2005

En smaklig måltid, Karin Olofsson, 2005

Nordisk Panorama Bergen, Bergen Norge 23-28 sept 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Matsalu nature Film Festival, Estonia, 22-25 sept 2005

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

-30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Intl Film Camera Festival Manaki Brothers, Skopje, Makedonien, 20–25 sept 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

International Best of Short Films Festival, Le Ciotat, Frankrike 16-18 sept 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Umeå Int. Filmfestival, Umeå, Sverige 15-21 sept 2005

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Svenskt skräp, Christer Johansson, 2005

Umeå – hardcorens huvudstad, Tomas Olsson, Nils Bäcklund, Daniel Bonnedahl, 2005

Toleransens gränser, Ann Holmgren, 2005

Vad ska du ut och göra?, Jörgen Bergmark, 2005

I bokhandlarens sällskap, Ulf Boström, 2005

En smaklig måltid, Karin Olfosson, 2005

Promille, Henrik Larsson, 2004

FICA -The Algarve International Film Festival, Argarve, Portugal 9-14 sept 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Chemnitz Schlingel Children’s Film Festival, Germany, September 2005

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Motovun Film Festival, Zagreb, Kroatien 25-29 aug 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

International Contemporary Literature Forum “Nordic Summer”, Vilnius, Litauen 25-28 aug 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Sao Paolo International Short Film Festival, Sao Paolo, Brasilien 24 aug – 2 sept 2006

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Malmöfestivalen, Malmö, Sverige 19-26 aug 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Älvornas kontor, Jens Choong, 2004

Odense Int filmfestival, Odense Danmark 11-16 aug 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

29th Open-Air Filmfest, Weiterstadt, Tyskland, 11–15 aug 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Svensk kulturfestival Capri, Italien, augusti 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Euganea Movie Movement 2005, Monselice, Italien, 23–31 juli 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Expresión en corto, San Miguel & Guanjuanto, Mexiko 23-30 juli 2005

Älvornas kontor, Jens Choong, 2004

Trästockfestivalen, Skellefteå, Sverige 21-23 juli 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

De fem stegen, Ted Kjellsson, 2004

Att hitta sitt, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2004

Hjärtesträngar, Ingrid Blidberg, 2004

Lika barn leka bäst, Rahan Pakravan, 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman, Ragnar Granstrand, 2004

Lämna stan, Jens Choong, 2004

Maison, Ann Holmgren, 2004

Promille, Henrik Larsson, 2004

Maremetraggio – International Short Film Festival, Trieste, Italien 2-9 juli 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Festival Der Nationen, Österrike 19-25 juni 2005

Wild North – Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Portobello River Festival, Padua, Italien 7 juni – 7 juli 2007

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Alba Regia International Film Festival, Székesfehévár, Ungern 6-12 juni 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Golden Knight, Chelyabinsk, Ryssland, 22–31 maj 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

The Warsaw Film Spring, Warszawa, Polen, 20-22 maj 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Sarajevo’s First Video Festival, Sarajevo, Bosnia-Herzegovina, 13-16 maj 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Cannes International Film Festival -International Critic’s Week, Cannes, Frankrike 12-20 maj 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

The Norwegian Documentary Film Festival, Volda, Norge 11-15 maj 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

IndieLisboa- International Independent Film Festival, Lissabon, Portugal 20-30 april 2006

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Istanbul International Short Film Festival, Istanbul, Turkiet 7-13 april 2005

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Filmfestival Finlandssvenskt Filmcentrum, Helsingfors, Finland, 2 april 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Minneapolis -St. Paul International Film Festival, Minneapolis, USA 1-16 april 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Sámi Film Festival, Kautokeino, Norge 21-25 mars 2005

Maison, Ann Holmgren, 2004

Festival du Cinéma Nordique, Rouen, Frankrike, 9-20 mars 2005

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Cinequest Film Festival, San Jose, USA 2-13 mars 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Swedenmade Film, Singapore 24 feb – 2 mars 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Film Society of Lincoln Center presenterar: New Faces of Swedish Cinema, New York, USA 1-7 april 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Clermont-Ferrand Film Festival, Clermont-Ferrand Frankrike 28 jan – 15 feb 2005

Barnavännen, Jon Lindström, 2004

Göteborg Film Festival, Göteborg, Sverige, 28 jan – 7 feb 2005

Längs Guldgatan, Knutte Wester, 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Att rymma, Jens Choong, 2005

Kerstin Lindmans dolda passion, Elisabeth Andersson & Leena Enäkoski Varjamo, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman, Ragnar Granstrand, 2004

Älvornas kontor, Jens Choong, 2004

International Film Festival Rotterdam, Rotterdam, Nederländerna 26 jan – 6 feb 2005

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Tromsø Int Film Festival, Tromsö, Norge 18-23 jan 2005

Maison, Ann Holmgren, 2004

Älvornas kontor, Jens Choong, 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Barnavännen, Jon Lindström, 2004

DocPoint -Helsinki Documentary Film Festival, Helsingfors, Finland 12-16 jan 2005

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Filmfest Dresden, Tyskland 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Nordische Film Tage Lübeck, Lübeck Tyskland 2005

En god dag, Per Hanefjord, 2005

Parasiten, Lisa Munthe, 2005

Jazz Corto, Madrid 2005

Cum pane, Anna Linder, 2002

Sibirien filmfestival 2005

-30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

International Film Festival Motovun, Ukraina 2005

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

2004

Images de Région Vendôme, Frankrike 3-10 dec 2004

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Stockholm International Filmfestival, Stockholm, Sverige, 18–28 nov 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Norrbottens Filmdagar, Luleå, Sverige, 17–21 nov 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Systrar, Madeleine Ekman, 2004

International Berg + Abenteuer filmfestival, Graz, Österrike 11-13 nov

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

SkellefteFilm Festival, Skellefteå, Sverige 6-7 nov 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman & Ragnar Granstrand, 2004

De fem stegen, Ted Kjellsson, 2004

Att hitta sitt, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2004

Maison, Ann Holmgren, 2004

Familjesjäl, Elisabeth Andersson, 2004

Antiklant, Elisabeth Andersson, 2004

Söt, Johan Nordström, 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

CPH DOX, Köpenhamns dokumentärfilmfestival, Köpenhamn, Danmark 5-14 nov 2004

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Brief Encounters International Short Film Festival, Bristol, Storbritannien nov 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Leeds Filmfestival,Leeds England, november 2004

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

Århus Filmfestival 27-31 okt 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

VAFF, Lycksele, Sverige 23-24 oktober 2004

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman & Ragnar Granstrand, 2004

Älvornas kontor, Jens Choong, 2004

Lämna stan, Jens Choong, 2004

Maison, Ann Holmgren, 2004

Familjesjäl, Elisabeth Andersson, 2004

De fem stegen, Ted Kjellsson, 2004

Att hitta sitt, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2004

Hjärtesträngar, Inger Blidberg, 2004

Promille, Henrik Larsson, 2004

Antiklant, Elisabeth Andersson, 2004

Söt, Johan Nordström, 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Uppsala kortfilmfestival, Uppsala, Sverige 18-24 okt 2004

– 30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Alta Filmfestival, Alta, Norge 13-14 oktober 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Cork filmfestival, Irland 10-17 oktober 2004

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

2nd Short Soup International Short Film and Food Festival, Sydney, Australien 1 okt 2004

Cum pane, Anna Linder, 2002

Mittnordisk Filmfest 2004, Trondheim, Norge, 30 sept – 3 okt 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

2nd Edition – The First and the Last Experimental International Film Festival, Sydney, Australien 25-26 sept 2004

Cum pane, Anna Linder, 2002

Matsalu Nature Film Festival, Estonia, 25 september 2004

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

VideoDance2004, Aten, Grekland 10 – 18 sept 2004 and Thessaloniki, Grekland 17-23 sept 2004

Cum pane, Anna Linder, 2002

Umeå Int. Filmfestival, Umeå, Sverige 16-22 sept 2004

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman & Ragnar Granstrand, 2004

Stenjäveln, Jens Jonsson, 2004

Maison, Ann Holmgren, 2004

Älvornas kontor, Jens Choong, 2004

Lämna stan, Jens Choong, 2004

De fem stegen, Ted Kjellsson, 2004

Att hitta sitt, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2004

Följa med strömmen, Jon Rudberg, 2004

Kinesen från Bjurholm, Ander Lindqvist & Ulf Karlsson, 2004

Hjärtesträngar, Inger Blidberg, 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Systrar, Madeleine Ekman, 2004

Barnavännen, Jon Lindström, 2004

Lika barn leka bäst, Rahan Pakravan, 2004

Buster Köpenhamn, Danmark 13-19 sep 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

NUFF, Tromsö, Norge 13-18 sept 2004

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

3rd Festival Internazionale del Cinema d’Arte, Bergamo Film Festival, Italien 10-19 sept 2004

Cum pane, Anna Linder, 2002

Nordic Talents 2004, Meeting for Nordic Film Schools, Copenhagen, Danmark, 10–12 sept 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Thai Short filmfestival, Bankok 12-18 aug 2004

– 30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Pleinbioscoop, Open Air Screening, Museumpark, Rotterdam, Nederländerna, 10-29 aug 2004

Cum pane, Anna Linder, 2002

Odense Filmfestival, Odense, Danmark 9-14 aug 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Storsjöyran, Östersund, Sverige, 29–31 juli 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Giffoni Filmfestival 17-24 juli 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Adak filmfestival, Adak, Sverige 17-21 juli 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Trästockfestivalen, Skellefteå, Sverige 2004

– 30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Fars dag, Bengt Strömbro, 2003

Leksands Filmfestival, Leksand, Sverige, 28 juni – 4 juli 2004

Kung Konrad, Daniel Wallentine, 2004

Tabor Filmfestival, Kroatien, 21-26 juni 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman & Ragnar Granstrand, 2004

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Message to Man International Film Festival, St Petersburg, Ryssland 15-22 juni 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Kortfilmfestivalen, Grimstad, Norge 10-14 juni 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Internationales Kurzfilmfestivall Hamburg, Hamburg, Tyskland 9-14 juni 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

St. Petersburg Human Rights & Cultural Festival, Russia 5 juni 2004

Cum pane, Anna Linder, 2002

Nordic Mountin Film Festival, Norge, juni 2004

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

Short Film Corner, Cannes, Frankrike 14-15 maj 2004

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Cannes International Film Festival – International Critic’s Week, Cannes Frankrike 13-21 maj 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Stockholms filmfestival, Stockholm, Sverige 10 maj 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Brussels Short Film Festival, Bryssel, Belgien 1-9 maj 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Circutio Off -Venice International Short Film Festival, Venedig, Italien 30 april – 8 maj 2004

Der Schlangeman, Björn Renberg & Andreas Hansson, 2000

International Short Film Festival Obberhausen, Oberhausen, Tyskland 29 april – 4 maj 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Barnefilmfestival i Kristinesand, Norge 27-30 apr 2004

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Mediawave Festival, Györ, Ungern 23 april – 1 maj 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Internationales Kurzfilmfest, Tübingen, Tyskland 22-25 april 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Istanbul International Short Film Days, Istanbul, Turkiet 1-7 april 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Stockholm filmfestival Junior 26 mars – 3 april 2004

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Filmfestivalen VERA, Åland, 10-14 mars 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

BUFF, Malmö, 9-14 mars 2004

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Sofia International Film Festival, Sofia, Bulgarien 4-14 mars 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Tampere International Short Film Festival, Tammerfors, Finland 3-7 mars 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Barnavännen, Jon Lindström, 2004

Folkets Bio Umeå, 11 feb 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Biografen Grand Skellefteå 5 feb 2004

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Göteborg filmfestival, Göteborg 23 jan – 2 feb 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Duo, Leif Sundberg, 2003

International Film Festival Rotterdam, Rotterdam, Nederländerna 21 jan – 1 feb 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Tromsø Internasjonale Filmfestival, Norge, 13-18 jan 2004

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

– 30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

The Norweigan Short Film Festival, Norge 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Edinburgh International Film Festival, Edinburgh, Storbritannien 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Best of Shorts Film Festival, Frankrike 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Cardiff Screen Festival, Storbritannien 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Aarhus Film Festival, Århus, Danmark 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Kurzfilmtage Winterthur, Schweiz 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Osaka Europan Film Festival, Japan 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Rio de Janeiro International Short Film Festival, Brasilien 2004

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Amatörvärldsmästerskapen UNICA, Veitshöchheim, Tyskland 2004

Wild North – Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Motovun Film Festival, Kroatien, 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Festival Intl de Curtas Metragens de Vila do Conde, Portugal, 2004

Fragile, Jens Jonsson, 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Femmina Internasjonala Filmfestival 2004, Verdal Norge

Armbryterskan från Ensamheten, Lisa Munthe & Helen Ahlsson, 2004

Beirut, Libanon 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman & Ragnar Granstrand, 2004

Helsinki Woman Film Festival, Helsingfors, Finland 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Filmvideo, Montecatini Terme, Italien 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Sao Paulo Film Festival, Brasilien 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Drama International Short Film Festival, Grekland 2004

Spaden, Jens Jonsson, 2003

SFV festivalen 2004

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Wild North – Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Gore Gathering, Karlskrona, Sverige 2004

Wild North – Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Folkets-Bio filmtält på Malmöfestivalen 2004

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Tempo 2004

Welcome to Europe, Linus Johansson, Anders Forsman & Ragnar Granstrand, 2004

2003

Festival tous courts Rencontres Cinématographiques, d´Aix en Provence, Frankrike 1-6 dec 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Festival Tous Courts, Aix-en-Provence, Frankrike, dec 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Festival du Film de Vendôme, Frankrike dec 2003

Morfar & Ida, Mikael Sandberg, 2002

Novemberfestivalen, Trollhättan 22-23 nov 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Stockholms filmfestival, Stockholm 13-23 nov 2003

Staden som vaknade, David Lenneman, 2003

Brief Encounters- International Short Film Festival, Bristol, Storbritannien 12-16 nov 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Forum Social Européen 2003, Paris, France 12-16 nov 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Alcine 33, Festival de Cine Alcalá de Henares, Spanien, 7-15 nov 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

INVIDEO – International Exhibition of Video Art and Cinema Beyond, Milano, Italien 5-9 nov 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Jokkmokk Filmfestival, Jokkmokk, Sverige, nov 2003

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Ex-ground Filmfest, Weisbaden, Tyskland, nov 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Rio de Janeiro Int. Short Film Festival, Rio de Janeiro, Brasilien, nov 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Regensburger KurzfilmWoche, Tyskland, nov 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Morfar & Ida, Mikael Sandberg, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Festival Int. de Filmest de Badalona, Barcelona, Spanien, nov 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

International film festival Braunschweig, Tyskland, 28 okt – 2 nov 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

VAFF, Skellefteå 25-26 okt 2003

Sången valde oss – en film om Mullin Mallin, Jakob Mjöbring, 2003

-30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Under ljuset – Fyrmästarens sista pass, Janne Axelsson, 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Tango Gondolier, Allan Gustafsson, 2003

Den svindlande resan – En berättelse om cancer, Gunnar Hofverberg, Jeanette Herulf, 2003

Staden som vaknade, David Lenneman, 2003

Fiber – gräv där du bor, Folke Rubin, 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Wild North – Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Fars dag, Bengt Strömbro, 2003

Skator, Martin Eriksson, 2003

Duo, Leif Sundberg, 2003

Flimmer, Norrköpings Filmfestival 24 oktober – 2 november 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Nordisk Panorama Malmö, Sverige, 23-28 okt 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Special screenings Estonian Film Makers Union House, Tallinn, Estland 6-12 okt 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

MadCat Women’s International Film Festival, San Francisco, USA 4 okt 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Children’s Film Fest, Mill Valley, USA, oktober 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Festival internation de Cinéma du grain à démoure, Gonfreville l´Orcher, Frankrike, Oktober 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

7th Ismailia International Festival for Documentary and Short Films, Giza, Egypt 27 sept – 2 okt 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Umeå Filmfestival, Umeå 18-24 sept 2003

Utvecklingssamtal, Jens Jonsson, 2003

Sången valde oss – en film om Mullin Mallin, Jakob Mjöbring, 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

One Way Trip, David Wiksten & Magnus Johansson, 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Tanken som räknas, Robert Lundmark, 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Den svindlande resan – En berättelse om cancer, Gunnar Hofverberg, Jeanette Herulf, 2003

Skator, Martin Eriksson, 2003

Fars dag, Bengt Strömbro, 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Staden som vaknade, David Lenneman, 2003

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Wild North – Curse of Gold, Peter Holmgren, Erik Andersson, Magnus Johansson, 2003

Under ljuset – Fyrmästarens sista pass, Janne Axelsson, 2003

Fiber – gräv där du bor, Folke Rubin, 2003

Tango Gondolier, Allan Gustafsson, 2003

Duo, Leif Sundberg, 2003

-30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Childrens Panorama, Malmö, September 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Sjunde stenen, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 2002

Fantastisk Film Festival, Lund, Sverige, sept 2003

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

No Law 4000, Robert Lundmark, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

LA International Short Film Festival, Los Angeles, USA, sept 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Sao Paolo Int. Short Film Festival, Sâo Paolo, Brasilien, sept 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Milano Film Festival, Milano, Italien, sept 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Ismalia International Festival for Documentary & Short Films, Ismalia, Egyptien, September 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

International Odense Film Festival, Odense, Danmark 11-16 aug 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Mölnbo filmfestival, Stockholm 9 aug 2003

Elevhemmet, Allan Gustafsson, 2003

Tango Gondolier, Allan Gustafsson, 2003

Staden som vaknade, David Lenneman, 2003

KOMBAT – Queer and feministic FilmFestival, Stockholm, Sverige 25-27 juli 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Puchon International Fantastic Film Festival, Korea, 10-19 juli 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Pärnu International Film Festival, Pärnu, Estland 6-13 juli 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

International Videodance Festival – Il Coreografo Elettronico, Neapel, Italien 3-6 juli 2003

Cum pane, Anna Linder, 2002

Umbria Film Festival, Montone, Italien, juli 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Giffoni Film Festival, Salerno, Italien, juli 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Adak Film Festival, Adak juli 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Morfar & Ida, Mikael Sandberg, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Sjunde stenen, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

No Law 4000, Robert Lundmark, 2002

Norweigan Short Film Festival, Norge 12-17 juni 2003

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Plein la Bobine, Auvergne, 11-14 juni 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Hela Sveriges Filmfestival, Gotland 7-11 maj 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Fiber – gräv där du bor, Folke Rubin, 2003

Ajaure -Där hade jag garaget, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2002

Berith och Jaana, Hanna Westerlind, 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Den smala vägen, Mikael Englund & Jonas Svedin, 2002

Arevatten, Oskar Östergren, 2001

Gävle Filmfestival, Gävle, Sverige, 12-13 april 2003

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Göteborgs undervattensfilmsfestival, 6 april 2003

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

Aspen Shortfest, Aspen Colorado, USA, april 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Dresden Filmfest, april 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Festival du Court Métrage à Bordeaux, Frankrike, Mars 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Minimalen, Korfilmsfestival, Trondheim, Norge, Mars 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Festival du Court Métrage de Clermont Ferrand, feb 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Göteborgs filmfestival, Göteborg 24 jan -3 feb 2003

Jävla skit!, Mattias Sjöstedt, 2003

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Morfar & Ida, Mikael Sandberg, 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Barentsfestivalen 2003

I väntan på Gardell, Karina Folkesson, 2002

Living Europe, Helsingborg 2003

-30 grader, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2003

Skellefteå filmfestival, Skellefteå 2003

Häst utan tyglar, Milad Alami, 2003

Motståndsfestival i Göteborg

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Trästockfestivalen, Skellefteå

Paragraf 23 (med stöd av polislagen), Petter Löfstedt, 2003

Tromsø Internasjonale Filmfestival, Tromsö Norge, Januari 2003

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Palm Springs International Festival of Short Film, USA 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Cork Film Festival, Cork, Irland 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

London Film Festival, London, Storbritannien 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

Norweigan Film Festival -New Nordic Films, Haugesund, Norge 2003

Spaden, Jens Jonsson, 2003

2002

Nordische Filmtage Lübeck, november 2002

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Novemberfestivalen, Trollhättan Sverige, nov 2002

Monday, Jon Noorlander & Daniel Norlund, 2002

Dance on Screen – London, England 29 okt – 3 nov 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Skellefteå filmfestival, Skelleftehamn, Sverige 18-20 okt 2002

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Berith och Jaana, Hanna Westerlind, 2002

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

The Real Trästock, Anna Wallmark, 2001

VAFF, Lycksele Sverige okt 2002

Monday, Jon Noorlander & Daniel Norlund, 2002

Ultima: Dans for Kamera, Oslo, Norge 6-8 okt 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Umeå Int. Filmfestival, Umeå, Sverige 12-18 sept 2002

Barn leker ute, Per Hanefjord, 2002

Tompta Gudh, Ted Kjellsson, 2002

Monday, Jon Noorlander & Daniel Norlund, 2002

I väntan på Gardell, Karina Folkesson, 2002

Morfar & Ida, Mikael Sandberg, 2002

Sams orkester, Lisette Boman, 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

Trollsjön, David Kvart & Jon Carlehed, 2002

No Law 4000, Robert Lundmark, 2002

Sjunde stenen, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 2002

Ajaure -Där hade jag garaget, Oskar Östergren & Fredrik Oskarsson, 2002

Utanför din dörr, Martin Söder & Eric Donell, 2002

Den smala vägen, Mikael Englund & Jonas Svedin, 2002

Audition och repetition, Bengt Strömbro, 2002

Berith och Jaana, Hanna Westerlind, 2002

Istället för revolution, Knutte Wester, 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Lilla Filmfestivalen, Båstad 2 aug 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Psynkfestivalen juli 2002

Istället för revolution, Knutte Wester, 2002

Trästockfestivalen, Skellefteå juli 2002

Istället för revolution, Knutte Wester, 2002

The Empty Bottle Festival of Jazz and Improvised Music – Chicago, USA 25-27 april 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Umeå Open, Umeå mars 2002

Istället för revolution, Knutte Wester, 2002

Barn- och ungdomsfestival i Schlingel i Chemnitz, Tyskland 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Northlichter Film Festival, Wien, Österrike 2002

Cum pane, Anna Linder, 2002

Mölnbo filmfestival, Stockholm 2002

Semesterplaner, Allan Gustafsson, 2002

2001

Umeå Int. Filmfestival, Umeå 13 – 20 sept 2001

Svärmor, Per Harnefjord, 2001

The Real Trästock, Anna Wallmark, 2001

Kollektivet Barata, Janne Widmark, 2001

Fanny & Ronny -bakom kulisserna, Bengt Strömbro, 2001

Hela Sveriges filmfestival, Storuman 2-6 maj 2001

Arevatten, Oskar Östergren, 2001

Svärmor, Per Harnefjord, 2001

Kollektivet Barata, Janne Widmark, 2001

Lex, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 2000

Gropen, Fernando Altamirano, 2000

Fröken Söndag, Bengt Strömbro, 2000

Der Schlangemann, Björn Renberg & Andreas Hansson, 2000

Tiden finns i våra hjärtan, Lisette Boman, 2000

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Dansen på Skirvingen, Lisette Boman, Mats Brolin, Urban Ermling, 1999

Göteborgs filmfestival, Göteborg 26 jan – 4 feb 2001

Fröken Söndag, Bengt Strömbro, 2000

Gropen, Fernando Altamirano, 2000

Der Schlangemann, Björn Renberg & Andreas Hansson, 2000

Lex, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 2000

Kulturhuset i Stockholms unga filmfestival 2001

Fröken Söndag, Bengt Strömbro, 2000

Mirror Europe, Umeå, Sverige 2001

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

One World Film Festival, Prag, Tjeckien 2001

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

5th Environmental Film Festival, Istanbul, Turkiet 2001

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

2000

Umeå Int. Filmfestival, Umeå 15-21 sept 2000

Fröken Söndag, Bengt Strömbro, 2000

Tiden finns i våra hjärtan, Lisette Boman, 2000

Gropen, Fernando Altamirano, 2000

Lex, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 2000

Der Schlangemann, Björn Renberg & Andreas Hansson, 2000

Vera Dokumentärfilmfestival, Mariehamn, Åland, Finland 2000

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Göteborg Filmfestival 2000

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

1999

Umeå Int. Filmfestival. Umeå 16-22 sept 1999

Fristad, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 1999

Middagen, David Näslund, 1998

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Apberget, Olof Wretling, 1999

Dansen på Skirvingen, Lisette Boman, Mats Brolin, Urban Ermling, 1999

Hela Sveriges Filmfestival, Sala-Heby 2-5 sept 1999

Middagen, David Näslund, 1998

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Göteborg filmfestival. Göteborg 29 jan – 7 feb 1999

Fristad, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 1999

Middagen, David Näslund, 1998

Mediafestivalen, Närpes, Finland 1999

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

”Docs for sale” under IDFA i Amsterdam, International Film Festival Bratislava, Slovakien 1999

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

12:e Festival der Neue Heimat Film, Freistadt, Österrike 1999

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Stocka Filmfestival 1999

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Skellefteå filmfestival 1999

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Wildlife Europe 99, Sundsvall

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Dokumentärfilmfestival i Östersund

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

Arctic Light Film Festival, Kiruna Sverige 1999

Dagar vid älven, Runar Enberg, 1999

1998

Umeå Int. Filmfestival 18-23 sept 1998

Flaskskeppet, Mathias Fjellström & Mattias Sjöstedt, 1997

1997

Umeå Int. Filmfestival 19-27 sept 1997

Den oändliga sorgen, Anette Ostrø, 1997

Fader Jul, John Soliman, 1997

Göteborgs filmfestival 31 jan – 9 feb 1997

Lullaby for Lost Souls, Kirsi Nevanti, 1996

1996

Umeå Int. Filmfestival 18-25 sept 1996

Lullaby for Lost Souls, Kirsi Nevanti, 1996